banner39

banner35

Kılıçdaroğlu: Bize kısa süreli seçim hükümeti önerildi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun kendilerine kısa süreli seçim hükümeti ve azınlık hükümeti öneriyleriyle geldiğini söyledi.

Politika 13.08.2015, 17:36 13.08.2015, 19:32
Kılıçdaroğlu: Bize kısa süreli seçim hükümeti önerildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti ile yapılan ve sonuçsuz kalan koalisyon görüşmeleriyle ilgili açıklama yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti'nin kendilerine iki seçenekle geldiğini belirterek kısa süreli seçim hükümeti ile azınlık hükümeti önerilerinin sunulduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon görüşmelerine ilişkin CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu, AK Parti ile gerçekleştirdikleri koalisyon görüşmelerine dair, "Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir, bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN TARİHİ BİR FIRSATI KAÇIRDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Bir siyasal partinin tek başına iktidara gelememesi halinde, milli iradeye saygının gereği olarak koalisyon oluşturulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Milli iradeye saygı şudur; milli irade, siyasal partiler arasında bir oy bölüşümü yapmışsa ve bir siyasal partiyi tek başına iktidara getirmemişse, liderlere düşen milli iradeye saygının gereği olarak, bir koalisyon oluşturmaktır. Eğer siz, 'Ben koalisyonu oluşturamıyorum, seçime gideceğim' derseniz, o zaman siz milli iradeden nasıl söz edeceksiniz? Bunun denenmesi gerekiyordu ve Türkiye'nin tarihi bir fırsatı kaçırdığını düşünüyorum."

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle: Seçimlerde millet tek bir partiye iktidar vermedi. Geriye ne kalıyor. Koalisyon. 15 Haziran 2015'te ilk toplantımızı yaptık. Türkiye ateş çemberinden nasıl kurtulur, diye bir çalışma yaptık. 14 madde hazırladık. Emekliye ikramiye, asgari ücret gibi 14 temel ilkemizi saptadır ve bunları halkla paylaştık. Bugüne kadar bu ilkelerimizden hiçbirine "bu yanlıştır" diyen olmadı.

Sayın Davutoğlu ilk yaptığım görüşme güzel, entellektüel bir görüşme oldu. Biz bu görüşmede şunu söyledik: Türkiye'de yüksek profilli bir hükümet kurulması lazım. Türkiye ekonomik açıdan, dış politika açısından, sosyal açıdan ciddi sorunlarla karşı karşıya. O nedenle kurulacak hükümetin sorun çözecek bir hükümet olması lazım. Kurulacak hükümetin samimi olması lazım. Sayın Davutoğlu, bunun üzerine o zaman biz koalisyon görüşmelerine başlayım" dedi. Biz de "hay hay" dedik.

Sonra görüşmeler başladı. Görüşmeler çok güzel bir ortamda geçti. Görüşmede sayın Davutoğlu ve Ak Parti heyetine gerçekten teşekkür ediyoruz. Son derece entellektüel ve seviyeli bir görüşme oldu.

Görüşlerden sonra Davutoğlu ile bir araya geldik. Sayın Davutoğlu'na görüşmelerin bu kadar uzun sürmesinin bizi rahatsız ettiğini ilettim.

Sayın Davutoğlu bize iki öneri getirdi. Kısa süreli seçim hükümeti. Veya biz azınlık hükümeti alırsak bizi destekler misiniz?

Kendisine görüşlerini partimizin gerekli kurullarına sunacağımızı söyledik. MYK'mız ile görüştük. Görüşmede ilk söylediğimiz şeyleri yeniden tekrarladık.

Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmedi, seçim hükümeti önerisi geldi. Belli konuları konuşup, parlamentoda yaptıktan sonra 3 ay içinde seçime gidelim diye. Bu bize uygun değildi.

"MİLLETİN TAKDİRİNE SAYGI DUYACAĞIZ"

Kılıçdaroğlu, kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini, Türkiye'nin, kendi sorunlarını aşabilecek güçlü bir ülke olduğunu bildirdi.

Sorunların çözülebileceğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, Türkiye büyük bir ülkedir, güçlü bir ülkedir. Türkiye kendi sorunlarını aşabilecek kapasiteye sahip bir ülkedir. Kendi ülkemize güvenelim, biz kendi ülkemize güveniyoruz. Sorunları çözebiliriz. Sorunları çözümsüz hale getiren siyaset kurumunun başındaki yöneticilerdir. Biz, halkımıza da güveniyoruz, halkın verdiği oyları da başımızın üzerinde taşıyoruz, milli iradeye saygı olarak görüyoruz bütün davranışlarımızı. Bundan sonraki takdir tümüyle yüce milletimize ait. Nasıl takdir ederse biz o takdire saygı duyacağız."

"HÜKÜMETİ KURAMIYORSA GÖREVİNİ İADE EDECEKTİR"

Hükümet kurma görevi verilen liderin, hükümet kurulamaması halinde görevini iade etmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim teamüllere göre, Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa gereği en çok oyu alan partinin liderine görev verdikten sonra kendisi parlamentoda güvenoyu alacak bir hükümet kuramıyorsa, görevini götürüp iade edecektir. Aksi halde buna biz yetki gasbı deriz. Bu, demokrasiyi ve bizim teamüllerimizi zedeler. Çoğunluğu sağlayacak, güvenoyu alacak hükümet kuruyorsa elbette söyleyeceğimiz hiçbir şey yok. Ama 'Hem çoğunluğu sağlayamıyorum, güvenoyu alacak hükümet kuramıyorum ama götürüp de iade etmeyeceğim' derseniz o ahlaki değil."

"ERKEN SEÇİM TEK SEÇENEK DEĞİL"

Siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "Demokrasi kendi sorunlarını çözebilecek bir kurumdur aynı zamanda. Demokrasiyi çözümsüz, belli sorunlar karşısında çözümsüz görmek doğru değildir, o zaman demokrasiye inanmamak demektir. Hele hele bugünden erken seçimi tek seçenek olarak ifade etmeyi de doğru bulmuyorum" dedi.

 

 

 

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?