banner39

Kılıçdaroğlu 'bölgesel özerkliğe' karşı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yerel yönetimler ve özerklik şartını zaten Ecevit döneminde mecliste kabul ettiğini; ancak DTK'nın önerdiği bölgesel özerkliğin ise kabul edilemez olduğunu söyledi

Politika 07.01.2016, 17:17 07.01.2016, 17:32
Kılıçdaroğlu 'bölgesel özerkliğe' karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DTK tarafından açıklanan ve HDP tarafından desteklenen 'özerklik'le ilgili yaptığı değerlendirmelerde kamuoyunda fazla bilinmeyen bir noktaya dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, 'yerel yönetimler ve özerklik' şartının Bülent Ecevit döneminde meclisten geçtiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, DTK'nın istediği özerklik şeklinin ise bölgesel olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söyledi.

NTV'de konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Özyönetim ve özerklik' konusundaki tavrının sorulması üzerine, Bülent Ecevit döneminde, yerel yönetimler özerklik şartının parlamentodan geçtiğini ve kanunun çıktığını hatırlattı. Türkiye'nin bütün bölgelerini kapsayan yerel yönetimler özerklik şartını, yine kabul ettiklerini ve uygulanması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, HDP'nin istediğinin ise "bölgesel özerklik ve bölgeye yönelik özel statü" olduğunu anlattı.               

DTK'nin açıkladığı bildirgede öz savunmanın da istendiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Biz buna karşıyız. Devletin silahlı güçleri var zaten" diye konuştu.               

Yerel yönetimlerin gelir kaynakları ve diğer açılardan güçlendirilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Özerklik denilince hemen ülkenin bölündüğü şeklinde bir algı çıkıyor ortaya. Tabii bu bağlamda bölgesel özerkliği kabul etmiyoruz ve doğru bulmuyoruz. Bir ya da birden fazla ilin bir araya gelip, ki öyle bir tanımlama yapılıyor, biz onu doğru bulmuyoruz. DTK'nın açıkladığı şekli asla doğru bulmuyoruz" dedi.             

Belediyelerin, 1930'lu yıllarda çıkarılan kanunla bugüne kadar idari ve mali açılardan özerk olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ancak belediyelerin merkezi yönetimin denetimine tabi olduğunu aktardı. Belediyelerin şu anda gelir kaynakları yetersizliğinden dolayı merkezi yönetime muhtaç olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, gelir kaynaklarının güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.         

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?