banner39

Kılıçdaroğlu: CHP marjinal grup değildir

Kılıçdaroğlu, "Daha güzel bir bayram yaşanabilirdi" diyerek CHP'liler için marjinal grup nitelemesi yapılmak istendiğini söyledi

Politika 02.05.2013, 17:16 02.05.2013, 17:16
Kılıçdaroğlu: CHP marjinal grup değildir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da 1 Mayıs'ta yaşanan olayları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinde değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin marjinal grup olarak tanımlanmak istendiğini belirterek, "CHP marjinal grup değildir" dedi. 

Kılıçdaroğlu, "Anayasamızda bir hüküm var. Gösteri ve toplantı izin alınmaksızın yapılabilir deniliyor. Taksim için yasak getiriyorsunuz. Yasak getirmekle kalmıyor, ayrıca İstanbul'da sıkıyönetim uyguluyorsunuz. Otobüsler çalışmıyor, metro çalışmıyor, vapurlar çalışmıyor... Yurttaşlar miting alnına gitmesinler diye. Neden? Hangi demokratik anlayış bu ? bu anlayışı kabul etmek mümkün değil? Mümkün mü? Efendim marjinal grupla olay çıkardı. Ben merak ediyorum Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri ne zamandan beri marjinal gruplar olarak adlandırılmaya başlandı. Kıbrıs'ta da 1 Mayıs Bayramı kutlandı. Olay çıktı mı? Hayır. Geçen sene Taksim'de 1 Mayıs Bayramı kutlandı olay çıktı mı? Hayır.Yapılan düzenlemeler, getirilen yasaklar kesinlikle ama kesinlikle Türkiye'nin adını demokrasi açısından lekeleyen bir davranıştır.İnsanlar gösteriyi devletin gözetiminde ve korumasında yaparlar. Kimsenin burnu kanamsın diye. İnsanlar şu anda hastanede yatıyor. Neden? Geçen yıl olmadı da bu yıl neden oluyor? Hak-iş'in Taksim meydanında polisin gözetiminde ve korumasında gitmesi, hükümetin gözetiminde ve korumasında gitmesi işçilere hakarettir." dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?