Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının bayrağı, ülkeyi, vatanı temsil eden biri olması gerektiğini belirterek, "Bunun için birinci şart, cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının bayrağı, ülkeyi, vatanı temsil eden biri olması gerektiğini belirterek, "Bunun için birinci şart, cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Cumhurbaşkanının, bütün siyasi partilere eşit mesafede olması lazım. Bir siyasi kimliğinin olmaması lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, Hatay'da Uğur Mumcu Alanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasına, "Başbakan Kemal" sloganı atılması üzerine, "Önce 10 Ağustos'u atlatalım, arkasından o da gelecek" diyerek başladı.

Çocukların geleceği, güzel bir Türkiye için cumhurbaşkanlığı koltuğuna bayrağı temsil edecek onurlu bir kişiyi seçeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan 10 Ağustos'ta sandığa gitme sözü aldı.

Sandığa giderken 1, 2, 3 kez düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Nasıl bir cumhurbaşkanı seçmemiz gerekiyor, bayrağımızı, ülkemizi, vatanımızı temsil edecek bir kişi olması lazım Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının. Bunun için birinci şart, cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Cumhurbaşkanının, bütün siyasi partilere eşit mesafede olması lazım. Bir siyasi kimliğinin olmaması lazım. İkinci şart, cumhurbaşkanının bilgi birikiminin iyi olması lazım. Cumhurbaşkanının ülkesini sevmesini, vatandaşını sevmesini öncelememiz gerekiyor. Vatandaşını, ülkesini seven birisi olması lazım. Herhangi bir vatandaşını tekmelettirmemesi lazım, vatandaşına 'al ananı da git' dememesi lazım. Hiç bir vatandaşını ötekileştirmemesi lazım. Üçüncü koşul, cumhurbaşkanı dediğimiz kişinin hem doğu hem batıda saygınlığı olması lazım. Madem ki beni, ülkemi, bayrağımı temsil edecek, cumhurbaşkanının saygın olması lazım, ağırlığının olması, çok konuşmaması az, öz konuşması lazım."

Ortadoğu'da Müslüman kanı aktığını belirten Kılıçdaroğlu, "IŞİD denilen terör örgütünün" Müslümanları katlettiğini öne sürdü.

Gazze'de çoluk, çocuk, kadın demeden pek çok Müslümanın katledildiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'da barış, huzurun sağlanması için o bölgede ağırlığı olan birisinin olması lazım. Ortadoğu'yu iyi bilmesi lazım. Cumhurbaşkanlarının halkına yalan söylememesi lazım. Yancıdan cumhurbaşkanı, başbakan olmaz. O nedenle söylüyorum, cumhurbaşkanlarının güven vermesi, az, öz konuşması lazım. Her ortamda doğru konuşması lazım. Halkına yalan söylememesi lazım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, tarafsızlığı, dürüstlüğü konusunda kimsenin endişe duymayacağı, ülkeyi yönetirken vatandaşları birbirine kıydırmayacak birini cumhurbaşkanı adayı olarak belirledikleri ifade ederek, şunları söyledi:

"Devlet yöneten birisi olsun dedik. Yani, 57 ülkeyi birden yönetmiş İslam İşbirliği Teşkilatını yönetmiş, İslam dünyasındaki kavgaları sona erdirmiş, Filistin'e barışı getirmiş, bu nedenle Filistin'de Kudüs devlet nişanını almış birisi üzerinde anlaştık. Adı Ekmeleddin İhsanoğlu. Diyorlar ki 'Ekmeleddin İhsanoğlu siyasetçi' değil. Siyaset, cumhurbaşkanının görevi değildir. Siyaset, siyasi partilerin görevidir. Siyasetin yeri de TBMM'dir. Çankaya'ya oturacak adamın sıcak siyasetin içinde yeri yoktur. Yeri olduğu zaman vatandaşları ayırır, o zaman tarafsızlığını kaybeder. Onun için dedik ki siyasi kimliği öne çıkan birisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmaması lazım."

Cumhurbaşkanı olacak kişinin vatandaşlarını Alevi, Sünni, Laz, Kürt, Çerkez diye bölmemesi gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Buradan söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan duysun. Sen, vatandaşlarını bölüyorsun. Suriye'de, Irak'ta yaptığını Türkiye'de yapmak istiyorsun. Ne kadar bağırırsan bağır, ne kadar ayırırsan ayır, bu millet bölünmeyecektir. Hatay, barışın, uygarlığın kentidir. Ne kadar bağırırsa bağırsın, bölmeye kalkarsa kalksın, bölünmeyeceğiz. Barışın, uygarlığın kentinden söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan, sen de duy. Ben millete sesleniyorum, Allah'ımız, kitabımız, peygamberimiz ve ehlibeytimiz bir. Yine söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan ne kadar bölmeye çalışırsan çalış, bölünmeyeceğiz. Çünkü bizim Allah'ımız, kitabımız, peygamberimiz, ehlibeytimiz bir. Bölünmemeye karar verdik. Ülkemizi, insanımızı, bayrağımızı, vatanımızı seviyoruz. Çünkü biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2014, 21:03
YORUM EKLE

banner39