banner15

Kılıçdaroğlu, dünyanın konuştuğu konuyu görmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, bütün dünyanın bugün konuştuğu işkence fotoğraflarından tek kelime söz etmedi

Kılıçdaroğlu, dünyanın konuştuğu konuyu görmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, bütün dünyanın gündeminde olan çok önemli bir konuya hiç değinmedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, dünyayı ayağa kaldıran, Beşar Esad rejiminin 11 bin muhalifin sistematik işkencelerle öldürüldüğünü gösteren işkene fotoğraflarıyla hiç konuşmadı. Uluslar Arası Ceza Mahkemesi'ne Suriyeli bir asker tarafından sunulan ve içinde 55 bin kare fotoğraf olduğu belirtilen belgeler bugün bütün dünya medyasında gündemin ilk sırasında yer aldı. Türkiye'de de hemen hemen tüm gazetelerin manşetinden "Soykırım" olarak duyruldu.

Suriye, 2011 yılında başlayan halk ayaklanmasının başından bu yana Beşar Esad rejimine açık bir şekilde destek veren CHP yönetiminin bu görüntülerden sonra nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyordu. Özellikle, grup toplantılarının olduğu güne denk gelmesi, tüm dikkatleri Kılıçdaroğlu'nun burada yapacağı konuşmaya çevirmişti; ancak Kılıçdaroğlu, izleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Kılıçdaroğlu, saatlerce süren grup toplantısı konuşmasında, 17 Aralık operasyonlarından, HSYK krizinden, İzmir'deki soruşturmalardan, TIR'lardan söz etti; ancak dünyanıın konuştuğu işkence fotoğraflarına değinmedi. Kılıçdaroğlu'nun konuyu es geçmesi sosyal medyada da anında yankılandı.

Kılıçdaroğlu işkence fotoğraflarından söz etmediği uzun konuşmasında Suriye'ye insani yardım taşınmasında yardımcı olduğu belirtilen MİT'e sert ifadelerle yüklendi.

CHP'nin Beşar Esad rejimine verdiği destek ilk günden bu yana herkes tarafından biliniyor. CHP'li milletvekilleri defalarca Suriye'nin başkenti Şam'a giderek Beşar Esad'la görüşerek, onunla birlikte basına poz verdiler.

CHP'nin Esad rejimini açık bir şekilde desteklemesi başta iktidar partisi olmak üzere uzun süredir tepki çekiyordu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35