banner15

Kılıçdaroğlu farkını hissettirdi-VİDEO

Baykal, Cumhurbaşkanı Gül Meclis'e girince kalkmadı Kılıçdaroğlu kalktı; Baykal resepsiyonu boykot ederdi Kılıçdaroğlu etmedi ve Gül'le ayaküstü sohbet bile etti

Kılıçdaroğlu farkını hissettirdi-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Referandumdan sonra ülkeye yayılan 'yeni dönem' havası Meclis'in açılışına da damgasını vurdu. En dikkat çekici değişim anamuhalefet sıralarında yaşandı. Genel Kurul salonunda Cumhurbaşkanı'nı ayakta karşılayan CHP'liler, boykotu bitirdi. Meclis resepsiyonuna katılan Kılıçdaroğlu, AK Partililerden büyük ilgi gördü. Diyalog atmosferi MHP ve BDP'liler arasında da hissedildi. Her iki partiden vekiller tokalaşarak yeni dönem için 'hayırlı olsun' temennisinde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yeni yasama dönemine umutlu bir başlangıç yaptı. Referandum sonrası oluşan iyimser hava siyasete de yansıdı. Kavga ve karşılıklı suçlamaların yerini birbirinden önemli jestler aldı. Daha önce gelip gelmeyecekleri tartışılan komuta kademesi tam kadro Meclis'teydi. Yeni döneme ilişkin en önemli adımlar CHP'den geldi. Anamuhalefet partisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e uyguladığı boykota son verdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri Gül'ü Meclis'e girişinde ayakta karşıladı. Sadece Baykal ve arkadaşları oturmayı tercih etti.

CHP'de değişimi hayata geçirmek isteyen Kılıçdaroğlu ikinci hamlesini de aynı günün akşamında yaptı. Deniz Baykal'ın yaklaşık 8 yıldır katılmadığı Meclis'in açılış resepsiyonuna giden Kılıçdaroğlu'na kalabalık bir CHP'li grubu da eşlik etti. CHP'den gelen bu jestler anında karşılık buldu. Kılıçdaroğlu'na Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ve AK Partililer büyük ilgi gösterdi. Cumhurbaşkanı Gül ile Kılıçdaroğlu'nun karşılaşmasında da samimi bir diyalog yaşandı. Gül'ün "Cumhurbaşkanı olarak benden bir beklentiniz var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu'nun verdiği cevap ilginçti: "Bugünkü konuşmanız beklentilerimizi büyük ölçüde karşıladı."

Meclis'in açılışında MHP ve BDP'lilerin el sıkışması da dikkat çekti. Her iki partiden milletvekilleri yeni dönem için karşılıklı olarak 'hayırlı olsun' dileklerini iletti. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve bazı vekillerin Başbakan Tayyip Erdoğan ile diyaloğu olumlu tablonun en önemli unsurları arasında yer aldı. Meclis'te tek eksik MHP lideri Devlet Bahçeli oldu. Ani'de cuma namazı kılmak için parti yöneticileriyle Kars'a giden Bahçeli, Meclis'teki oturuma ve resepsiyona katılamadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun etrafı sürekli insanlarla doluydu. Bu yüzden olsa gerek yolları resepsiyonda kesişmedi. İki lider kalabalıktan ötürü birbirini 'teğet' geçti. Başbakan Erdoğan, BDP'li Selahattin Demirtaş ve arkadaşlarıyla karşılaşınca sohbet başladı. BDP'nin KCK operasyonlarına dönük eleştirileri sohbetin ana konusuydu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 09:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48