banner15

Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nu öve öve bitiremedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çatı adayını anlattığı grup toplantısında, Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan övgü dolu ifadelerle söz etti

Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nu öve öve bitiremedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, çatı aday olarak ismi açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu'nu partililere anlatırken uzun uzun övgüler dizdi.

Halkın ilk kez cumhurbaşkanı seçeceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bir yasa çıktı. Cumhurbaşkanı nasıl seçilecek diye. Baştan beri tavrımız şu oldu. Seçilen Cumhurbaşkanı CHP'nin değil halkın cumhurbaşkanı olacak dedik. Bir partiye endeksli olan cumhurbaşkanının demokratik ve tarafsız olacağını düşündük. Siyasi kimliği öne çıkan birinin de cumhurbaşkanı olmasının doğru olmadığını dile getirdik. Biz tarafsızlığı tartışılmayacak birini istedik. Ziyaretlerimiz oldu, uzun uzun konuştuk. Beklentileri tartıştık, fikir aldık. bir sanatçı dedi ki, kimlerin cumhurbaşkanı adayı olmayacağını bilirsek daha önemli bir yol kat etmiş oluruz dedi. Evet, kim cumhurbaşkanı olamaz. Notlarımı aldım. 10 madde halinde sıralıyorum, kimden cumhurbaşkanı adayı olmaz…"diyerek şunları sıraladı:

- Kuvvetler ilkesine aykırı olan biri olamaz.
- Vatandaşına tokat atan, vatandaşları ayıran kişinin olmaması lazım
- Kin ve öfkeyi politik dil haline getiren kişi olamaz
- Hukukun üstünlüğe inanmayan biri aday olamaz. Adalete inanmak gerekiyor.
- Kadın erkek eşitliğine inanmayan birinden olmaz
- Yalan söyleyen ahlaki değerleri yüksek olmayan birinden cumhurbaşkanı olmaz.
- Dünyada saygınlığı olmayan biri aday olamaz.
- Laiklik, demokratik, sosyal hukuk devletine inanmayan birinden aday olmaz.
- Bilgi birikimi eksik, sanata ve sanatçıya değer vermeyen birinden olmaz.
- En önemli maddedir, geçmişi şaibeli olmayacak... Geçmişi şaibeli olan birisi asla aday olamaz, olmamalı da
Ben yurttaşlarıma sesleniyorum. Bu 10 madde bizim için geçerli değil. Her yerde, dünyada da her yerde geçerlidir"

"EKMELEDDİN İHSANOĞLU, HAYIRLI UĞURLU OLSUN"

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; "Biz adayımız seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurduk. Öyle bir aday belirlemek için yola çıktı. Bu topraklardan Fatih Sultan Mehmet'te çıktı, Mustafa Kemal'de çıktı.. Kahramanlar tabi ki çıktı, önderler tabi ki çıktı. Yeni ufuklar açtık. Biz çok nitekim ki insanlar yetiştirdiğimiz halde tanımayız, önyargı ile hareket ediyoruz. Önyargıları ortadan kaldıracağız, hayatı dünyayı sorgulayacağız. Adayları aklımızın terazi ile ölçeceğiz. Siyaset sorun üreten bir alan değildir. Biz ülkenin sorunlarını çözmek için isteriz muhalefeti. Eğer siz siyaseti kişisel kariyer üzerine inşa ediyorsanız. Bizim kitabımızda o yok. Bizim siyasetimizde huzurlu toplum var. Biz kardeşlikten yanayız. Siyaseti birleşe birleşe kazanacağız. Biz halkın çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan bir partiyiz. Biz halkın partisiyiz. Siyasi kimliği olanların orada noter görevi yaptığını da iyi biliyoruz. İktidara teslim olan bir cumhurbaşkanı istemiyoruz. Devlet başkanı seçmiyoruz, cumhurbaşkanı seçiyoruz. Siyasi parti liderleri ile görüştüm, size söylediklerini her ortamda anlattım. Evet birden fazla aday vardı. Bir devlet adamı saygılı olan birikimi olan bir aday üstünde uzlaştık adı; Ekmeleddin İhsanoğlu, Hayırlı Uğurlu olsun.. Yozgatlılara teşekkür ediyorum böyle bir evlat yetiştirdiği için. Bilim teknoloji enstitüsü kuruyor, kadın erkek eşitliğine inandığı için kadınları geliştirme enstitüsü kuruyor. 57 ülkeyi büyük bir başarı ile yöneten birine gel cumhurbaşkanı ol diyoruz. Önemli bir tercih. İlk kez türk bilim tarihi kurumunu kuruyor. Belki en az Türkiye'de tanınıyor. Dünya çapında bilinen bilim tarihçisidir. Zor alınan bir ödülü alıyor, tek Türk’tür. İstanbul Üniversitesi'nde ilk bilim tarihi bölümünü kuruyor. Paris'te bulunan Uluslararası tıp tarihinin Türk adayıdır. 20'nin üzerinde üniversiteler fahri doktorası vardır. Bakanlar kurulu kararıyla devlet üstün hizmet madalyası veriliyor. Adına ödül oluşturulan bir bilim insanıdır. Çok sayıda kitabı, makalesi var. Yeri geldiğinde dik durması bilen diri, inandıklarından ödün vermeyen biridir çünkü bizim insanımız. Anadolu insanıdır. Bilgi sahibi olan tevazü sahibi olur. Biz halkının değerleri ile çatışan biri önermedik, aklımızın köşesinden de geçmez. En az bizim ülkemizde tanıyor. Gidin dünyaya sorun. Göreceksiniz onlarda yüzlerce nişanı var. 57 ülkeyi yöneten birini biz seçtik. Biz bu toprakların bereketli olduğunu biliyorum. Dedi ki, 'Bu topraklar benim gibi çok sayıda insan var, ama benim adım önerilmişse onur duyarım' diyor. Tevazü sahibi. Biliyoruz noterlik görevi yapmayacak, demokrasiyi kadın erken eşitliğini, bilimi, özgürlüğü savunacak. Bütün toplumu kucaklıyor. Hiç kimseyi ayırt etmiyor, ötekileştirmiyor. Ben bozkırın tezenesini size emanet ediyorum, sizi de Allah'a emanet ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48