banner39

Kılıçdaroğlu: İş kazalarında neden Avrupa birincisiyiz?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Neden Avrupa birincisiyiz iş kazalarında, insan ölümünde. Neden Avrupa birincisiyiz? Hangi gerekçeyle? Vicdanım sızlıyor, üzülüyorum, kime dert yanacağız?" dedi

Politika 29.10.2014, 20:50 30.10.2014, 08:11
Kılıçdaroğlu: İş kazalarında neden Avrupa birincisiyiz?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin "Umudun kesildiği ifade ediliyor. Gerçekten yüreğim yanıyor. Üzüldüğüm nokta şu; İnsanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor" dedi.

Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Ankara'dan Atatürk Havalimanı'na gelen Kılıçdaroğlu'nu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile bazı partililer karşıladı.

Kılıçdaroğlu, burada bir gazetecinin "Bugün Cumhuriyet Bayramı. Madendeki kaza nedeniyle birçok yerde kutlamalar iptal edildi. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan da orada şu anda. İncelemelerde bulunuyorlar. Sizin Twitter'dan bir açıklamanız olmuştu, ders alınmadı şeklinde. Nasıl değerlendireceksiniz?" şeklindeki sorusunu cevapladı.

Madende insanların bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Umudun kesildiği ifade ediliyor. Gerçekten yüreğim yanıyor. Üzüldüğüm nokta şu; İnsanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, hükümet yetkililerinin insanlar ölmeden önce oraya gitmesi gerektiğini savunarak, şöyle devam etti:

"Şimdi bir sürü insan gidiyor. Ambulanslar gidiyor. Başbakan gidiyor. Cumhurbaşkanı gidiyor. Kurtarıcılar gidiyor. Oysa bütün bu olaylardan önce sadece bir mühendis, aklı başında, namuslu bir mühendis gönderselerdi bu ölümlerin hiçbirisi olmayacaktı. Sormadan edemiyorum. Bu ülkede gerçekten hükümet var mı? Gerçekten hükümet var mı bu ülkede? Ölümden sonra gidiyorlar. Koşa koşa gidiyorlar. Niye ölümden önce gitmiyorsunuz? Niye bir yetkiliyi görevlendirmiyorsunuz? İnsanlar öldükten sonra mı o insanlara değer veriyorsunuz? Soma'da oldu, Ermenek'te oluyor. Yarın bir başka yerde olacak. Asansörde oluyor. Türkiye'de insan hayatı bu kadar ucuz mu? Yani hükümete gerçekten sormak istiyorum. İnsanın hayatı bu kadar ucuz mu?"

Kılıçdaroğlu, 'Neden bizde insanlar ölüyor da Fransa'da ölmüyor, Amerika'da ölmüyor, Rusya'da ölmüyor? Neden Avrupa birincisiyiz iş kazalarında, insan ölümünde. Neden Avrupa birincisiyiz? Hangi gerekçeyle? Vicdanım sızlıyor, üzülüyorum, kime dert yanacağız?" diye konuştu.

Vatandaşların düşünmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bu ülke böyle yönetilemez. Böyle yönetilemez bu ülke. Öldükten sonra önlem alıyorlar. Öldükten sonra önlem alınmaz, akıllı insanlar, insanlar ölmeden önce önlem alırlar. Risk önceden belirlenir, önlem alınır. Ondan sonra siz ölümleri azaltmış olursunuz" değerlendirmesinde bulundu.

İnsanlar öldükten sonra olay yerine gidildiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Neymiş efendim? İnsanlar ölmüş. İnsanlar öldükten sonra ne yapayım ben arkadaşlar? O açıdan Türkiye'nin akılla yönetilmediğini söyledim. Çok üzgünüm. Yani bugün Cumhuriyetimizin 91. yılı. Coşkuyla kutlamak istiyoruz, gelişmek istiyoruz, büyümek istiyoruz, zenginleşmek istiyoruz. İş kazaları olmasın istiyoruz, insan haklarına saygı istiyoruz, anasız babasız çocuklar olmasın istiyoruz. Geldiğimiz noktaya bakın. Hükümet, insanlar ölüyor, önlem alacakmış. Ne diyeceksiniz bunun üzerine?"

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?