Kılıçdaroğlu: Kimseyi ötekileştirmedik

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Kardeşliğin adresi CHP'dir. Ayrımcılığa, bölücülüğe karşı duran tek parti CHP'dir. Kimseyi bölmedik, ayırmadık, ötekileştirmedik, herkese saygı duyduk" dedi

Kılıçdaroğlu: Kimseyi ötekileştirmedik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da partisi tarafından düzenlenen mitinde "Suriye Türkiye için bir tehdit unsur değildir. Zaten işi başından aşkındır. Orada bizim akrabalarımız var. Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak isteriz. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; 'Yurtta barış dünyada barış" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, partisinin Uğur Mumcu Alanı'nda düzenlenen mitinginde, kentte olmaktan onur, gurur ve şeref duyduğunu, bir dahaki seçimlerden sonra Hatay'a başbakan olarak geleceğini belirtti.

Ülkenin birleştirici gücü olacaklarını, hiçbir yurttaşı ötekileştirmeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, rengi, inancı ne olursa olsun insanın Allah'ın yarattığı bir varlık olduğunu ve her insanın başının üstünde yeri olduğunu ifade etti.

Kısa süre öncesine kadar başörtüsü üzerinden siyaset yapıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Başınız açık ya da kapalı olsun hepinizin ellerinden öpüyorum. Hepinizin benim başımın üstünde yeri var. Benim kitabımda ayrımcılık yoktur. Ben insanı severim. Allah'ın yarattığı en değerli varlık olarak kabul ederim. Benim için yandaş yok, vatandaş var. Ben vatandaşa hizmet edeceğim" diye konuştu.

"SURİYE'DE İÇ SAVAŞ"

Hatay'da her inançtan ve kimlikten insanın barış içerisinde yaşadığını aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bölmeye, ayrıştırmaya çalışıyorlar, ayrışmayın, bölünmeyin. Ayrılmak, bölünmek, birilerinin ekmeğine yağ sürmek yok. Beraber yaşadık, beraber yaşamaya devam edeceğiz. Suriye'de bir iç çatışma oldu, kardeş kardeşi öldürüyor. 'Kardeşin kardeşi öldürdüğü bir yere silah göndermeyin, cihatçı grupları Hatay'a getirip buralarda eğitmeyin, başınıza bela olur' dedim. Cilvegözü'nü, Reyhanlı'yı gördünüz, insanlarımız hayatlarını kaybetti. Bütün şehitlerimiz için Allah'tan rahmet diliyorum. Patlamanın olduğu ertesi gün Reyhanlı'ya gittim. Partinin aracıyla gitmedim çünkü siyasi propaganda için gitmedim. Belediye başkanını ziyaret ettim. Gazeteciler, siyasi sorular sordu, 'ben siyaset yapmaya gelmedim, Reyhanlı'nın acısını paylaşmaya geldim bunlar bizim insanlarımız' dedim. Başbakan tam tersini söyledi. Kendisi Reyhanlı'ya gidemedi, ABD'ye gitti. Daha sonra Reyhanlı'ya silahla, topla tüfekle, güvenlik önlemleriyle gitti. Ben insanları kucakladım, acılarını paylaştım. O insanlar bizim insanlarımızdır. Şuanda Türkiye'de 1 milyona yakın göçmen var."

"DİLENEN SURİYELİLERİN SORUMLUSU KİM?"

AK Parti'ye oy veren vatandaşlara seslendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Suriye'de akan kanın sorumlusu, dilenen Suriyelilerin sorumlusu kim, ellerini vicdanını koysunlar oylarını öyle kullansınlar" dedi.

Suriye'de akan kanın sorumlusunun Başbakan Erdoğan olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Oraya silah gönderme, militanlar yetiştirme, El-kaide ile kucak kucağa gelme' dedim, ama dinletemedim. Şimdi Suriye'ye savaş açmak istiyor. Bizim büyük önderimiz var, adı Mustafa Kemal Atatürk. Hayatını savaş meydanlarında geçirmiştir, yedi düvele karşı çarpışmıştır. Her yerde mücadele etmiştir. Ülkenin bağımsızlığı kurduktan sonra 'Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir' demiştir. Bu ülkenin bağımsızlığını korumak için çaba harcamıştır. Bu ülkede huzur içerinde yaşıyorsak Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Şimdi biz de çocuklarımıza barış içerisinde yaşayacağımız güzel bir Türkiye'yi bırakmak zorundayız. Neden siz silah, para gönderiyorsunuz? Provokasyonu kendileri hazırlıyorlar. Suriye Türkiye için bir tehdit unsur değildir. Zaten işi başından aşkındır. Orada bizim akrabalarımız var. Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak isteriz. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk diyor ki 'Yurtta barış dünyada barış."

Bayrağa her zaman saygı duyduğunu, bayrağın 76 milyonun onuru olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bayrağın siyasi malzeme yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

CHP'nin Hatay’da barışın adresi, halkın partisi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kardeşliğin adresi CHP'dir. Ayrımcılığa, bölücülüğe karşı duran tek parti CHP'dir. Kimseyi bölmedik, ayırmadık, ötekileştirmedik, herkese saygı duyduk. Herkese saygı duymayı da bir görev bildik" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 16:47
banner53
YORUM EKLE

banner39