Kılıçdaroğlu koalisyon şartlarını açıklıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhtemel koalisyon durumunda HSYK'nın, 12 Eylül yasalarının değişmesi gerektiğini söyledi

Kılıçdaroğlu koalisyon şartlarını açıklıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin yeni dönemde ilk grup toplantısında koalisyon şartlarını açıkladı.

Kılıçdaroğlu, HSYK'nın, 12 Eylül yasalarının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Ak Parti ile koalisyon için "şartları" olarak değerlendirilen maddeleri şöyle açıkladı:

Kurulacak hükümetin demokrasiyi onarma hükümeti olacağını söylemek isterim. 14 temel ilke belirledik. Vatandaşın can güvenliği, mal güvenliği, hukuk üstünlüğü, makul şüpheyle insanların hapse atıldığı bir düzeni kabul etmiyoruz.

HSYK

Yargının bağımsız olması. Şu anlayışa göre kurulan HSYK’yı kabul etmiyoruz.
AKP’den 12 kişi, cemaatten iki kişi, ülkücülerden 2 kişi... Böyle saçma bir şey olur mu? Siyasi görüşüne göre bir yere geliyorsa yargıçlık görevini yapamaz.

12 EYLÜL YASALARI

12 Eylül darbe hukukundan Türkiye’nin arınması lazım. Darbe hukukunun karşısında duran tek parti CHP’dir. YÖK denilen bir belanın kalkması lazım. Lider suntasının kalkması lazım.

SİYASİ AHLAK YASASI

Siyasetçi cebine çalışmayacak, yakınlarına çalışmayacak, halk için çalışacak. Siyaset temiz, düzgün adamların işi olmalıdır

EMEKLİ İKRAMİYESİ, ASGARİ ÜCRET

Emekliye Ramazan’da ve bayramda 2 maaş ikrimiye olmazsa olmazımızdır. Asgari maaşın 1500 lira olması olmazsa olmasımızdır.

CUMHURBAŞKANI

Defalarca söyledim yine söylüyorum. Bir cumhurbaşkanı az konuşur, öz konuşur sabah akşam konuşmaz. Benim meşrutiyetimi tartıştırmam diyorsan o zaman anayasal çerçevede kalacaksın. Anayasayı çiğneyeceksin, taraf tutacaksın sonra bana saygı göstereceksiniz diyeceksin. Biz o tür bir davranışla asla saygı göstermeyiz.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK

Cumhurbaşkanın örtülü ödenek kullanma hakkı yoktur. Cumhurbaşkanı Başbakan'dan ne gizli iş yapacak da örtülü ödene kullanacak? Kabul etmiyoruz. Bu bir gece yarı önergesidir.

DIŞ POLİTİKA

Barış eksenli bir dış politika... Dünyada barış Türkiye’de barış. Dostluğu, kardeşliği savunuyoruz
Dış politikayı bu eksende oluşturuyoruz. 'Bizim yalnızlığımız değerli bir yalnızlıktır' dedi
Siz kendi kendinize değer veriyorsunuz, bunun bir önemi yoktur. Başka bir ülke size değer veriyor mu?

YASAKLAR

Bütün Ortadoğu ile aramızı düzeltmek zorundayız. Bu ülkenin gençliği siyasetçilerden çok çekti, bedel ödedi. Hala gençleri potansiyel suçlu olarak görüyorlar, kabul etmiyoruz. Gençler bizim geleceğimiz ve umudumuzdur. Anayasa başta olmak üzere önemli düzenlemeler getirmek zorundayız gençlerle ilgili. Meydanları yasaklayan anlayışı da kabul etmiyoruz. Gençler nerede enerjilerini atacaklar, nerede eğlenecekler.  Gençlerin en temel özelliği dünyayı düşünmelidir. Yasakçı bir devlet anlayışını kabul etmiyoruz. İnterneti yasaklıyorsun, onu bunu yasaklıyorsun neden yasaklıyorsun? Hiç kimsenin inancı dolayısıyla suçlanmadığı bir Türkiye istiyoruz. Özgür medya istiyoruz. Gazeteci özgürce yazabilmeli. Tutuklu gazeteci istemiyoruz.

TRT

Siyasetçi de ondan ders almalı, onu dinlemeli. Medya özgür değilse o halk özgür değildir. Özgür medyayı savunuyoruz. Benim vergimle borazanlık yapan TRT’yi istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Güçlü bir medya istiyoruz, etik değerleri yüksek bir medya istiyoruz, ahlaklı medya istiyoruz. Hele hele havuz medyasının kaynağı kesilmelidir. Birilerini ayakta tutmak için devletin parası harcanmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 14:39
banner53
YORUM EKLE

banner39