Kılıçdaroğlu: Muhalefet Köşk için ittifak yapabilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adayda uzlaşırsak cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin işbirliği olabilir " dedi

Kılıçdaroğlu: Muhalefet Köşk için ittifak yapabilir

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet partilerinin ortak aday üzerinde uzlaşma sağlayabileceğini belirterek, isimi için henüz erken olduğunu söyledi.

The Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ağustos ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin tek bir aday desteklemesine o adayın siyasi kimliği öne çıkmamış biri olması koşuluyla yeşil ışık yaktı.

Kılıçdaroğlu, WSJ muhabirinin "Cumhurbaşkanlığı seçimi var önümüzde. Yerel seçimlerde partiler nezdinde resmi bir destek verilmemiş olsa da muhalif seçmen partiye bakmaksızın güçlü adayda birleşti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bunu partiler bazında işbirliğine dökmeye hazır mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir olasılıkla o olabilir. Zaten iki turlu bir seçim. İlk turda %51 aşılmadığı zaman ikinci turda ister istemez bu birliktelik kendiliğinden olacaktır. Bizim kafamızda da birkaç isim var. Ama takdir ederseniz şimdi deklere edecek birşey yok." dedi.

"İlk turdan işbirliği ihtimaliniz olabilir mi?" şeklindeki bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi:
Onu biraz zaman gösterecek. Önce şu nokada bizim bir uzlaşmamız lazım. Siyasi kimliği çok öne çıkmamış, bir partiye olan aidiyeti çok öne çıkmamış ama toplumun her kesimini kucaklayan. iyi eğitim almış, yabancı dil bilen dünyayı ve Türkiye dengelerini iyi bilen bir kişi üzerinde uzlaşırsak birinci turda da olabilir tabi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 12:02
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk
selçuk - 7 yıl Önce

bir yorumun iyi niyetle yazılıp yazılmadığına karar verecek merci dunyabulteni olamaz. bu yapılırsa tarafsızlık yitirmiş olur. böyle bir uygulamada akla açıkçası sansür geliyor. sansürün olduğun yerde de mutlaka taraf tutma vardır. hiçbir gazetede böyle detaylı bir uygulama yok, bu da çok manidar.. şimdi bu yazı iyi niyetli mi kötü niyetli mi takdir okuyucunun, tabi yayınlanırsa!

banner39