banner39

Kılıçdaroğlu Musul harekatını eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Musul'a asker göndermeyi eleştirerek, "O zaman Rus uçağını niye düşürdün, hava sahamızı ihlal etti diye düşürdün. Onların toprağını işgal ediyorsun, yetki, izin almıyorsun" dedi

Politika 15.12.2015, 16:57 15.12.2015, 18:47
Kılıçdaroğlu Musul harekatını eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ile yaşanan gelişmelere ilişkin, "Efelendiler, kahramanlık edebiyatı yaptılar, şimdi geri çekiliyorlar. Hani sen geri çekilmeyecektin? Türkiye'nin saygınlığını ayaklar altına almak için sana bu yetkiyi kim verdi? Bölgesinde saygınlığı, ağırlığı olan bir Cumhuriyet'i nasıl bu hale getirirsiniz? Bunun hesabı sorulmayacak mı" diye konuştu.

Grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "O zaman Rus uçağını niye düşürdün, hava sahamızı ihlal etti diye düşürdün. Onların toprağını işgal ediyorsun, yetki, izin almıyorsun. Bu çifte standardı dünya görmez mi?" dedi.

Irak yönetiminin, "BM Güvenlik Konseyi'ne, Türkiye topraklarımı işgal etti diye gideceğim" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, araya bir sürü kişinin girdiğini ve Türkiye'nin geri çekildiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: Türkiye'nin onuru ile oynamaya, bu yetkiyi, hakkı size kim verdi? Devlet yönetmek bu kadar kolay mı, ucuz mu? Devleti ahlakla, bilgiyle, hukukla, adaletle yöneteceksiniz. 'Ben istediğim yere giderim...' Sanki Trabzon, Rize, Diyarbakır'a asker gönderiyoruz. Irak'a gönderiyoruz. Orası başka bir ülke, anayasası, bayrağı var. Yeri geldiğinde 'Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız' diyorsun. Niye gittin, neden geri çekildin? Önceden heyetin gitmesi gerekirken, sonradan heyet gönderdik. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve bir grup yetkiliyi 'bize izin verin' diye gönderdik.  Karşılıklı mutabakat sağlandı diye bir açıklama da var. Mutabakat sağlandıysa, niye geri çekiliyorsun? Ülkenin en yetkili kişisi Sayın Erdoğan, 'geri çekilmeyeceğiz' diyor. Peki şimdi ne oldu, kim seni kandırdı, niye geri çekiliyorsun?

Bunlar birike birike Türkiye'nin itibar kaybına yol açıyor. Bir dönem, 'kimse Türkiye'nin gücünü test etmeye kalkmasın' diyorlardı. Şimdi ağızlarına bile almıyorlar. Bunları eleştirdik diye, 'Vay efendim dış politikayı mı eleştiriyorsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni küçük mü düşürüyorsun?' Küçük düşüren ben değil, sizsiniz. Zaten sorun burada.

HENDEK BARİKAT ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Güneydoğu'da hendek ve barikat eylemi yapan PKK'lılara da seslenerek, "Bu ülkeye en büyük zararı siz veriyorsunuz" dedi.

Kılıçdaroğlu, hendek-barikat eylemlerinin vatandaşları evinden, canından ettiğini belirterek, güvenlik güçlerinin ülkenin her sokağına girmeye yetkili olduğunu, bunu barikatlarla engellemenin bir anlam taşımadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları söyledi: Valiye, güvenlik güçlerine talimat verdiniz. Sakın dokunmayın... Türkiye’yi yeniden bir terör bataklığının içine sürükleyen bir iktidarın sorun çözme yeteneği bitmiştir. Türkiye’nin bir numaralı sorunu yönetim sorunudur. Yazık günah bu ülkeye... Şimdi bu insanlar göç etmeye başladılar. Kırsaldan göç ettiler, şimdi kentten göç ediyorlar. Acaba siyasi iktidar bunun sorumluluğunu üstleniyor mu?

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?