Kılıçdaroğlu: Savaş göz yaşıdır, kandır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Savaşlar hiçbir ülke için barış ve huzur getirmemiştir. Savaş göz yaşıdır, kandır" dedi.

Kılıçdaroğlu: Savaş göz yaşıdır, kandır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, savaşların hiçbir ülke için barış ve huzur getirmediğini belirterek, ''Savaş göz yaşıdır, kandır. Barışı egemen kıldığımız zaman bu coğrafyada Mevlana'nın da istediğini yapmış oluruz, Hacı Bektaşı Veli'nin de istediğini yapmış oluruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu‘ndaki 82. İzmir Enternasyonal Fuarı‘nın açılışında yaptığı konuşmada, iki farklı grubun siyasi içerikli sloganlar atması üzerine, uluslararası bir fuarın açılışını yaptıklarını, birlik, beraber, kardeş olmak zorunda olduklarını belirtti.

Yabancı ülkelerden konukların fuar için kente geldiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Demokrasi güzel şey ona saygı duyuyorum ama ne olursunuz bu toplantıyı farklı yerlere çekmeyelim. İzmir, Türkiye'nin dünyaya açılan penceresidir. Türkiye ve dünyaya aydınlığı taşıyan İzmir, fuarlar kenti. İzmir'i, dünyaya böyle tanıtmalıyız" dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu fuarın 82 yıl önce açılmasının çok anlamlı olduğunu, ulusal kurtuluş savaşını veren kahramanların, büyüklerin savaş meydanlarında mücadele ettiğini, onların ekonomi eğitimi görmediğini, enflasyonu, kuru, pariteyi bilmediğini ancak bağımsızlık savaşanın ardından ilk el attıkları alanın ekonomi olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yapılan budur. Fuarlar sadece kent içinde yaşayanların, sadece ülkede yaşayanların değil ulusları da kaynaştıran çok önemli organizasyonlardır. Bugün Srilanka'dan dostlarımız gelmişse İzmir'i ve Türkiye'yi tanıyacaklar. Onlarla tanışacağız, dost olacağız. Onlar Türkiye'yi biz Srilanka'yı tanıyacağız. 

"SAVAŞA HAYIR" VURGUSU

Fuarların aynı zamanda uluslararası barışın da güvencesi olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bugün yaşanılan koşulların, uluslararası gerginliklerin barışı akıldan çıkarmaması gerektiğine vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu ülkeyi kuranlar, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları şunu özenle dile getirdiler. Dediler ki 'Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir. Ulusal bağımsızlık savaşı sonunda yurtta barış dünyada barış' dediler. Hangi görüşten olursak olalım her ortamda barışı savunmalıyız. 2. Dünya Savaşı'nın yaşandığı yıllarda milyonlarca insan yaşamını yitirdi. 1945 yılında gerçekleşen savaşlarda 25 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Bunun sadece 3 milyonu askerdi. Ağırlıklı olarak 20 milyondan fazla sivil yaşamını yitirdi. O nedenle savaşlar hiçbir ülke için barış ve huzur getirmemiştir. Savaş göz yaşıdır, kandır. Barışı egemen kıldığımız zaman bu coğrafyada Mevlana'nın da istediğini yapmış oluruz, Hacı Bektaşı Veli'nin de istediğini yapmış oluruz. 

Son 10 yılda 2 milyondan fazla çocuk savaşlarda öldü. 1 milyon çocuk babasız kaldı. 6 milyon çocuk sakat kaldı. 12 milyon çocuk evsiz kaldı. 10 milyondan fazla çocuk travma gçeirdi. Onbinlerce çocuk tecavüze uğradı. Savaş budur. Faturası toplumlar için ağırdır. Hep beraber savaşa karşı çıktığımızı her yerde dillendirme görevini yerine getirelim."

Bu fuar organizasyonunu gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesini ve buna destek veren bakanlara teşekkür eden Kılıçdaroğlu, İzmir'in fuarlar kenti olduğunu, ilde 30'a yakın fuarlar organizasyonu yapıldığını belirtti. Dünyada sayılı büyüklükte fuarın temelinin İzmir'de atıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını "Yaşasın barış, yaşasın özgürlük, yaşasın kardeşlik" sözleriyle tamamladı.

Konuşmanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuk ülke temsilcileri, milletvekilleri ve protokol üyeleri 82. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılış kurdelesini kesti.

Fuarın "onur konuğu" ülkesi olan Srilanka ve onur konuğu il Sinop'tan grupların halk oyunları gösterileri sergiledi.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 20:53
banner53
YORUM EKLE

banner39