banner39

Kılıçdaroğlu 'sokağa çıkmak'la tehdit etti

İç Güvenlik Paketi'yle ilgili daha önce vatandaşları sokağa çağıran CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında bir kez daha hükümeti sokağa çıkmakla tehdit etti

Politika 10.02.2015, 16:42 10.02.2015, 16:42
Kılıçdaroğlu 'sokağa çıkmak'la tehdit etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir kez daha İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşması halinde sokağa ineceklerini söyledi.

Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, "Eğer bunu yaparsanız "Halkın direnme hakkı doğar" dedim. Vay efendim direnme hakkı Molotof kokteyli taşıyan birinin önüne ben düşecekmişim. Beraber gidecekmişiz. Bu kadar da yalan olmaz ki. Direnme hakkı evrensel bir haktır. Direnme hakkı, baskıya zulme karşı direnmektir. İnancımızda da vardır bu. Zulme teslim olmak bizim kitabımızda yoktur. Direnme hakkı, adam Taksim'de ayakta durdu. Duran adam işte direnme hakkı odur. Toma su sıkıyor açmış göğsünü. Sık ulan diyor. İstediğin kadar sık. İşte direnme hakkı budur" diye konuştu.

"SEN NASIL ANAYASA'YI ASKIYA ALIRSIN KİMDEN İZİN ALDIN"

Kılıçdaroğlu, "Sen nasıl Anayasa'yı askıya alırsın. Kimden izin aldın. Efendim yeni yasalar getireceğiz. Neymiş o yasalar? "Vatandaşı dinleyeceğim. Zaten dinliyordun. Yasal güvence getireceğim hakimi, savcıyı boş ver. Ben karar vereceğim vatandaşı dinleyeceğiz. Üzülerek söylüyorum sıkılmadan efendim bu yasa neymiş AB'de de aynen uygulanıyormuş. Vallahi pes. AB yetkilileri, bu konuda yaptığı açıklamada demokratik değil diyor. Başbakandın senin önüne bu açıklama metni konmuyor mu?" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Bir toplumu, meşru müdafaa çizgisine çekerseniz, baskıyı o noktaya getirirseniz toplumun da meşru müdafaa hakkı doğar. Bunu hiç kimse unutmasın. Halkı kandırıyorlar. Söylediklerinin tamamının cezası var zaten. Terör örgütü üyesi ve yüzünü kapatıyorsa, terörle mücadele yasasının 7. maddesinde cezası zaten var. Sen ceza verdin de biz gelip elini mi tuttuk. Engel mi olduk. Gidip adam gibi yakalarsın yargı kararını verir. Elinde silahla şehir ortasında kimlik kontrolü yapılıyor. Suç mu, suç. Terörle mücadele yasasında var. Ceza veriyor musun, hakimin huzuruna götürmüyorsun. Neymiş yeni kanun getirecekmiş. Bunların hepsinin cezası var. Ama ortada başbakan hükümet yok. Boşluk var. Türkiye iyi yönetilmiyor" diye konuştu.

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun daha önceki açıklamaları nedeniyle bugünkü grup toplantısında "Eğer bunu yaparsan provokatör olursun" demişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?