banner39

Kılıçdaroğlu ve Akşener'in yalanladığı anayasa çalışmaları hakkında itiraf görüntülerini yayınlandı

İYİ Parti Genel Başkan Akşener'in, "Yapmadık" dediği anayasa çalışmalarıyla ilgili ilk görüntü paylaşıldı. İYİ Parti’den istifa eden Adem Taşkaya, elinde, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Akşener’in inkar ettiği “federasyon anayasası” çalışmalarının 18 saatlik video kaydının bulunduğunu söylemişti. Taşkaya, “Görüntülerde 4 partinin (CHP, İYİ Parti, SP ve HDP) milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 10’dan fazla kişi var. CHP adına İbrahim Kaboğlu, İYİ Parti adına Ahmet Kamil Erozan, HDP adına Mithat Sancar’ın katıldığı görülüyor. Görüntüler 3,5 ay süren görüşmelerin sadece bir bölümüne ait” dedi.

Politika 22.11.2020, 00:55 22.11.2020, 01:18
Kılıçdaroğlu ve Akşener'in yalanladığı anayasa çalışmaları hakkında itiraf görüntülerini yayınlandı

CHP, İYİ Parti, HDP ve SP'nin TÜSES çatısı altında ortak anayasa çalışması yürüttüğü iddiaları İYİ Parti Medya ve Propagandadan sorumlu eski Başkan yardımcısı Adem Taşkaya'nın video yayınlaması sonrası yeni bir aşamaya geldi. 

İYİ Parti’den istifa eden Medya ve Propagandadan sorumlu eski Başkan yardımcısı Adem Taşkaya, elinde, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Akşener’in inkar ettiği “federasyon anayasası” çalışmalarının 18 saatlik video kaydının bulunduğunu söylemişti. Taşkaya, “Görüntülerde 4 partinin (CHP, İYİ Parti, SP ve HDP) milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 10’dan fazla kişi var. CHP adına İbrahim Kaboğlu, İYİ Parti adına Ahmet Kamil Erozan, HDP adına Mithat Sancar’ın katıldığı görülüyor. Görüntüler 3,5 ay süren görüşmelerin sadece bir bölümüne ait” dedi.

Ancak İYİ Parti yetkilileri ise ısrarla böyle bir çalışmanın yapılmadığını açıklamışlardı. Hatta Meral Akşener sorular üzerine, üstüne basa basa, "Yap-Ma-Dık" şeklinde ifadeler kullanmıştı. Adem Taşkaya ise ısrarla çalışmanın yapıldığını belirterek yeri geldiğinde görüntüleri yayınlayacağını söylemişti. 

Taşkaya, bu akşam Twitter hesabından CHP'li İbrahim Kaboğlu'nun Anayasa çalışmalarını itiraf ettiği konuşmasını yayınladı. Kamuoyundan gizli bir çalışma yürüttüklerini itiraf eden Kaboğlu bu konuşmasında çalışmalarda HDP'nin de yer aldığını ve yer almasının önemli olduğunu söylüyor.

Olayın başlangıcı

Partisinden ihraç edilen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın gündeme getirdiği ortak anayasa çalışma taslağı, Türk siyasetindeki derin ve gizli ilişkiler yumağının çözülmesine neden oldu.

Özdağ, "2018 genel seçimlerinden önce İYİ Parti'den iki kişi Akşener'in talimatı ile divandan habersiz CHP, Saadet ve HDP'lilerle birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlamışlar. Ve bundan benim ancak yerel seçimlerden sonra haberim oldu" demişti.

KEMAL KILIÇDAROĞLU KABUL ETMEDİ!


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gizli anayasa iddialarını reddetmiş ve "Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum" şeklinde konuşmuştu.

Kılıçdaroğlu ayrıca "Biz bir anayasa konusunda çalışma yapacak olursak, başvuracağım ilk parti İYİ Parti, Sayın Meral Akşener'dir. Onun görüşlerini almak olacaktır" dedi.

MERAL AKŞENER DE REDDETMİŞTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Kılıçdaroğlu gibi gizli anayasa söylemlerini kabul etmedi ve "Ben tek bir şey söyleyeyim, biz HDP ile CHP ile Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta. Genel Başkan olarak tekrar söyleyeyim, hiçbir arkadaşım bilgim içinde ya da dışında, bu kadar geniş söylüyorum... Buna sadece HDP değil, CHP, Saadet Partisi, başka var mıydı hatırlamıyorum isnatların arasında. Bir anayasa çalışması yapmadık ama daha ilginç bir şey vardı dün, AK Parti ile de anayasa çalışması yapıyormuşuz. Yani bir tarafta HDP'yle yapıyoruz, bir tarafta da AK Parti ile yapıyormuşuz. Dolayısıyla AK Parti ile de oturup bir anayasa çalışması yapmadık." diye konuştu.

İŞTE CHP'Lİ KABOĞLU'NDAN GİZLİ ANAYASA İTİRAFI

CHP İstanbul Milletvekili ve anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu anayasa taslağının gizli bir şekilde yapıldığını ve HDP'nin de olduğunu itiraf etti. İşte Kaboğlu'nun 2018 yılında yaptığı o konuşması:

"Bizlerin yürüttüğü anayasa çalışmaları biraz kamuoyundan uzak bir şekilde yapıldı. Anayasa çalışmaları esasen bu partiyi de kapsamına alacak bir biçimde yürütüldü ki bunlar zannediyorum önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacak bu metinler. Bu bakımdan önemlidir. Şimdi dolayısı ile HDP'nin de olması bence önemli ve gerekliydi"

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?