banner39

Kılıçdaroğlu: Yabancı postallardan rahatsızım

CHP Lideri kılıçdaroğlu, Peşmergenin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişini "Yabancı postalların Türkiye'de olmasından rahatsızım" ifadeleri ile eleştirdi

Politika 01.11.2014, 16:00 01.11.2014, 16:03
Kılıçdaroğlu: Yabancı postallardan rahatsızım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani’ye girmesi ile ilgili olarak yabancı postalların Türkiye'de bulunmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Partisinin Antalya'nın turizm merkezi Belek'teki Sirine Otel'de pazar gününe kadar devam edecek TBMM 24'üncü Dönem 5'inci Çalışma Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, TBBM'de çıkarılan tezkereyi eleştirdi ve tezkereye oy verenlerin hesap vermesi gerektiğini savundu.

Peşmergenin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişini eleştiren Kılıçdaroğu, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması lazım, hiç kimseyle kavga etmeden. Etrafımızda kan akıyor, dış politikada geldik duvarlara çarpıyoruz. Ben yabancı bir askerin postalının değmesini istemem, o postalların Türkiye’ye gelmesinden ben rahatsızım. O tezkereye evet diyenlerin bunun hesabını vermesi lazım. Bu partinin milliyetçilik anlayışı vatanseverliktir, yabancı asker görmek istemeyiz. Bir ülkenin akılla yönetilmediğini söyledim. Türkiye Cumhuriyeti’nin akılla yönetilmediğini söyledim, akılla yönetilmeyen bir ülkenin iktidarı sorun çözemez.”

BAKANA İSTİFA ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu, akılla yönetilen bir ülkede oluşacak kavramlardan birinin temelinde siyasi ahlakın bulunduğu siyasi sorumluluğun oluşturduğunu belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'i istifaya davet etti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasi ahlak gereği o bakanın yapacağı tek bir şey vardır görevinden ayrılmak. Cumhuriyet fazilettir, erdemdir diyoruz öyle değil mi? Eğer cumhuriyet erdemse, faziletse o koltuktan ayrılacaksın kardeşim. Kendine, ailene, topluma saygı duyuyorsan, yer altında umutla beklediğimiz o işçilere ve ailelerine saygı duyuyorsan bu hükümetten çekileceksin. 'Ben beceremedim, birilerinin siyasi ihtiraslarına teslim oldum' diyeceksin. 'Burada ölen işçilerin sorumluluğu bana aittir' diyeceksin ve çekileceksin. Siyasi ahlak bunu gerektirir" diye konuştu.

VAHŞİ KAPİTALİZM

Türkiye'de genç işsizliğin yüzde 20 seviyesinde olduğunu bununla birlikte çalışma koşullarının da felaket bir noktada olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bir işçi ve emeği vahşi kapitalizme nasıl teslim edebilirsiniz?" dedi.

Türkiye'de çalışma yaşamını merak edenleri Davutpaşa'ya, Zeytinburnu'na, Merter'e davet eden Kılıçdaroğlu, “Bir lokma bir hırkaya 12 saat aralıksız çalışanlar, yeraltında çalışan işçinin yerüstüne çıkıp ekmek yemesini yasaklayan bir düzeni nasıl savunacaksınız? Burada çalışan işçilerin etnik kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakan var mı? Yok. Vahşi kapitalizmde emeğin sınırsız sömürülmesi vardır" diye konuştu.

Böyle bir ortamda 'Çağdaş Türkiye' 'Onurlu Türkiye' kelimelerinin hiçbir anlamı olmadığını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “Emeğin, alın terinin onurunu koruyamayan bir ülkede hangi onurdan bahsedeceksiniz" dedi.

Aklın egemen olduğu Türkiye'nin inşa edilmek zorunda olduğunu savunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam eti:

“Bunlar devleti yönettiklerini zannediyor. Bir ülke böyle yönetilemez. Akılla yönetilen bir ülkede siyasetçiler 'önce insan' derler. Siyaset para için yapılmaz. Kişisel hırs için yapılmaz, makam mevki için yapılmaz. Siyaset insan ve insanının mutluluğu için yapılır. Bunların hepsini unuttular. Ceplerine bakıyorlar. Nasıl köşe dönecekler diye bakıyorlar. Siyaseti bunun üzerine inşa etmişler. Böyle bir siyaset anlayışıyla Türkiye hiç karşı karşıla gelmedi. İnsana değer vermeyen bir siyaset olabilir mi, insanını savunmayan, insanının çıkarlarını savunmayan bir siyaset olabilir mi? İnsanını emeğini sömüren siyaset olabilir mi? İnsanın işsiz kalmasından mutluluk duyup onu bir anlamda kendine tutsak etmek için çaba harcayan bir sosyal politikadan siyaset olabilir mi?"

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?