banner39

Kılıçdaroğlu yeniden 'laiklik kartı'na sarıldı

Kemal Kılıçdaroğlu, WSJ'ye yaptığı açıklamada 17 Aralık operasyonları kapsamında Erdoğan hakkında soruşturma bulunduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu'nun röportajında en dikkat çekici kısım ise yeniden laiklik kartına oraya sürmesiydi

Politika 14.02.2014, 15:40 15.02.2014, 14:23
Kılıçdaroğlu yeniden 'laiklik kartı'na sarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, WSJ’ye yaptığı açıklamalarda, 17 Aralık'ta başlayan soruşturmaların içinde Başbakan Erdoğan'ın da bulunduğunu savundu.

“Paralel devlete karşıyız” diyen Kılıçdaroğlu yolsuzluk operasyonu için “..işadamı var, bakanı var, bakan oğlu var, Erdoğan var. Tam bir paralel yapı” dedi.

CHP’nin belediye başkan adaylarını belirlemek için en demokratik yöntemi kullandığını söylerken, bazı adayların da Merkez Yönetim Kurulu tarafından belirlendiğini söyledi.

Barış sürecinin seçimlerden sonra süreceğini düşünmediklerini söyleyen CHP genel başkanı, “Erdoğan’ın samimi olduğuna inanmıyoruz” dedi ve bu taktiği daha önce üç kez kullandığını da ekledi.

Türkiye’de dinin siyaset için kullanılmasına da sert çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Ilımlı İslam sonrası bazı radikal gurupların çıkıp sistemi çökerttiğini gördük. Pakistan’da gördük, Afganistan’da gördük. Dini siyasette kullanmanın bizim gibi toplumlarda huzura ulaştırmadığını biliyoruz. Seküler sistem toplumu birarada tutan çimento. (Erdoğan) Cami avlusunda miting yaptı. Radikal gruplar çıktı. Suriye’deki cihatçı gruplara desteği Erdoğan hükümeti verdi. Faturası Reyhanlı’da ağır çıktı.”

” Biz eskiden neysek bugün oradayız. Gülen cemaatiyle bir yakınlığımız hiç olmadı. O algıyı meydana getirmek isteyenler var” diyen Kılıçdaroğlu, demokratik laik sosyal hukuk devletinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Kabataş iskelesindeki genç anneye yapılan saldırının yalan olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, barış süreci için ise ilginç bir cümle kullandı: "Seçim sonrası barış sürecinin devamını beklemiyoruz. Çünkü Erdoğan’ın samimi olduğunu düşünmüyoruz."

CHP Lideri 'cumhurbaşkanı’nın performansını nasıl buluyorsunuz?' sorusuna 'yetersiz' cevabı verdikten sonra şunları söyledi: "Erdoğan ile Cumhurbaşkanı arasında gizli bir çekişme olduğunu biliyoruz. Sayın Gül, benim anladığım, bu çatışmayı kamuoyuna yansıtmak istemiyor.”

Kılıçdaroğlu'nun en ilginç açıklaması ise Türkiye'nin kuruluş tarihine ilişkindi. Ana muhalefet lideri, kafaları karıştıran açıklamasında şunları söyledi: “Türkiye, kurulduğu tarihten 1071′den bu yana yüzünü medeniyete çevirmiştir. Şimdi bizi bir Orta Doğu ülkesi haline getirmeye çalışıyorlar. Bu kabul edilemez.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?