banner39

Kılıçdaroğlu: Yüzlerce öğrenci, gazeteci, milletvekili içerde

Almanya'nın Essen kentinde düzenlenen etkinlikte konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de yüzlerce gazeteci, öğrenci, akademisyen ve milletvekilinin cezaevinde olduğunu savundu

Politika 07.06.2014, 15:55 07.06.2014, 17:29
Kılıçdaroğlu: Yüzlerce öğrenci, gazeteci, milletvekili içerde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Essen kentinde Avrupa'nın farklı kentlerinde yaşayan Türkler ile buluştu.

Essen Grugahalle Salonu'ndaki organizasyonu CHP Yurtdışı Örgütlenme tarafından düzenlenen organizasyonda konuştu.

Kılıçdaroğlu: "Sizin her başarınız bize mutluluk veriyor. Essen aslında kömürün başkentidir. Çelik ve kömür birliğinin temelleri burada atıldı. Bir anlamda barış ve huzurun temellerinin atıldığı yerdir. Bu sabah kömür müzesine gittim. Bizde de kömür ocakları var. Bizde de insanlar yüzlerce metre aşağıdan bir avuç kömür çıkarmaya çalışıyorlar. Soma'da 301 yurttaşımız hayatını kaybetti. Soma'nın hesabını soracağım. Biz Soma'da 18'nci yy'ın koşullarında adeta kömür çıkarıyoruz.

BU İŞİN FITRATINDA ÖLÜM YOKTUR

Deniyor ki bu işin fıtratında ölüm vardır, kömür işçisiysen madende öleceksin. Bu işin fıtratında ölüm yoktur. Biz neden iş kazalarında ve ölümlerde Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz. Soma'da 301 kardeşimiz hayatını kaybetti. Acıları paylaşarak azaltmaya çalışırız. Kazadan hemen sonra bir genel başkan yardımcısını, ekip ile beraber gönderdik. Onların acısına ortak olup, onları dinledik. Kimse unutmasın, 301 kişinin hesabını soracağız, bu CHP'nin namus borcudur. Bize diyorlardı ki siz hiçbir sorunun üzerinde durmuyorsunuz. Biz faciadan önce araştırma önergesi verdik. Bizim önergemizi reddettiler. 301 vatandaşımız hayatını kaybettikten sonra önerge kabul edildi. İLO'nun normlarını Türkiye'ye getirmek istiyoruz. Türkiye üçüncü sınıf demokrasiye layık değildir" dedi.

"MEDYA BASKI ALTINDA KONTROL EDİLİYOR DENETLENİYOR"

Medyanın baskı altında, kontrol edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de bizim sesimiz bizim söylemlerimiz yeteri kadar kitlelere ulaşmaz. Çünkü medya baskı altındadır. Medya kontrol ediliyor. Medya denetleniyor. Medyanın özgürlüğü yoktur. Medyası özgür olmayan bir ülkenin halkı da özgür değildir. Birinci hedefimiz demokrasiyi kökleştirmek ve genişletmek. Bireysel hak ve özgürlükleri genişletmek" dedi.

1 yıl öncesine kadar hapisteki gazeteci sayısının 105 olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "1 yıl öncesine kadar hapisteki gazeteci sayısı 105'ti. 105 gazetecinin hapiste olduğu hiçbir Avrupa ülkesi yoktur. Bizim yaşadığımız koşullar, sizin Almanya'da yaşadığınız koşullardan çok farklı" diye konuştu.

Kendisinin, ailesinin ve yakınlarının telefonlarının dinlendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Türkiye'de özgürlük mücadelesi veriyoruz. Benim, ailemin, yakınlarımın telefonu dinleniyor. Özgür gazetecilerin telefonları dinleniyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, yılmayacağız korkmayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Onlar sanıyorlar ki biz baskı kurunca Cumhuriyet Halk Partililer korkacaklar, geri çekilecekler. Şunu çok iyi bilsinler: Bizim genlerimizde, bizim dokularımızda Kuvay-i Milliye ruhu yatar. Hiç bir kimseye boyun eğmeyiz biz" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda, medya özgürlüğünü sağlayacağız. İki temel yolu var: Hiçbir medya patronu doğrudan veya dolaylı olarak hiç bir kamu ihalesine katılmayacak. Buna izin vermeyeceğiz. İki: Her gazeteci yazdığı haberin arkasında olacak. Bunu sağlamanın yolu örgütlenmekten geçer. Sendikalı, örgütlü olacak" açıklamasında bulundu.

"3 BÜYÜK DEVRİME İMZA ATAN PARTİYİZ BİZİ HEP ELEŞTİRİYORLAR"

CHP'nin 3 büyük devrime imza attığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Bizi hep eleştiriyorlar. Şu CHP var ya hep eleştirir. Öneri getirmez. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadrolar tarafından kurulmuştur. 3 büyük devrime imza atan partidir. Cumhuriyeti kuran partidir. Yani hilafeti yok edip halkın egemenliğini egemen kılan partidir. Çok partili yaşamı getiren partidir. Hiçbir baskı olmadan. Sosyal demokrasiyi getiren partidir. Bireysel hak ve özgürlükleri olabildiğince genişleten sosyal anlayış demektir. Sosyal demokrasi, devletin baskıcı gücünü yok etmek demektir. Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye'yi inşa etmek demektir" ifadelerine yer verdi.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?