banner15

Kılıçdaroğlu'dan dış politikaya sert eleştiriler

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarında hükümetin Suriye politikasını sert ifadelerle eleştirdi

Kılıçdaroğlu'dan dış politikaya sert eleştiriler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti meclisinde yaptığı konuşmada Rus uçağının düşürülmesi olayına da değindi. Kılıçdaroğlu, konuşmasında hükümetin Suriye politikalarını eleştirerek, "Hükümetin Suriye politikası çökmüştür" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Suriye politikasındaki hatalarının her iki tarafa da büyük zararlar verdiğini savundu. Kılıçdaroğlu, "Eğer bu iş böyle devam ederse olay uluslarası boyuta ulaşabilir. Suriye’de ABD, Rusya, İran, Fransa, en son BM konseyi bir karar aldı artık isteyen herkes oraya gidebilecek. Türkiye nerede? Biz onlara zamanında dedik ki Suriye konferansı toplayın Türkiye’de. Sorunun çözümünde adres Türkiye olsun dedik. Ortadoğuda sorun çıktığında bu sorunu ancak Türkiye çözer algısı yerleşsin istedik..

Bizim önerimizi onlar kabul etmedi, Rusya aynı öneriyi yaptı, Cenevre’ye gittiler. Biz yapınca kabul etmediniz, neden onlar yapınca gittiniz? Çünkü iplerin elinizden çıktığını gördünüz. Türkiye’nin Suriye politikası tamamen çökmüştür. Suriye federatif bir yapıya doğru süratla koşmaktadır." şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, "Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesine ilişkin, "Sağduyu çağrımızı yineliyoruz. Türkiye'nin çıkarlarını sonuna kadar savunuyoruz. Bölgede taraf olan devletlerin sağduyuyla hareket etmesi, başka ülkelerin sınırlarına tecavüz etmemesi konusunda da duyarlılığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35