banner15

Kılıçdaroğlu'na bir tepki de Baykal'dan

Baykal, CHP mitinginde Ilıcak ve Altan'ı alkışlatmasına tepki gösterdi ve bu isimleri Ergenekon soruşturmasının mimarı olarak değerlendirdi

Kılıçdaroğlu'na bir tepki de Baykal'dan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun düzenlediği mitingde tutuklu gazeteciler ile ilgili kısımda aralarında Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’ın da bulunduğu bazı isimleri alkışlatmasına tepki gösterdi

CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın konuğu olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Adana’da Kılıçdaroğlu’nun miting konuşmasında Ilıcak ve Altan’ı alkışlatmasına tepki gösterdi.

Baykal, iki ismi Ergenekon soruşturmasının mimarı oalrak değerlendirerek şu ifadeleri kullandı:

“Böyle bir konunun karşımıza çıkması üzüntücü verici. Keşke olmasaydı. Anlamaya çalışınca bakıyorum sayın genel başkanın bir basın özgürlüğü demokrasiyi tutuksuz yargılama konusundaki duyarlılığı nedeniyle bunu söylediğini anlamaya çalışıyorum. Elbette gazetecilerin tutuksuz yargılanması konusundaki ilkemiz elbette önemli bir konu bunu savunmamız gerekir. Eğer düşünce özgürlüğü ile ilgili bir basın özgürlüğü ile ilgili bir yargılama söz konusu ise. Bunu savunuyoruz. Ama buradaki ince mesele şu tabii. Ne yazık ki iktidar bunu bir önlem olarak değil bir cezalandırma olarak kullanıyor. Ama Bu sürece bir direnç var toplumda bunları doğal karşılamak şazım. Bunlara karşı toplumda bir direnç var.

O nedenle ben sayın genel başkanın ben orada gazetecilere yönelik bir ölçüsüz tutuklama hesapsız etkisizleştirme çabasına bir direnç gösterme çabasını görüyorum bunu anlıyorum buna da saygı duyuyorum.

Ama hiç olmazsa bir kısmının yani bu Ergenekon sürecinin mimarları konumunda olan. O bavulla getirilmiş uydurma delilleri getirip herkesin inanmasını sağlayan camilerin bombalanacağını filan anlatan ve bunu hiçbir inandırıcı delil olmadan bizzat kamuoyuna kendileri aktararak bir büyük komplonun aktif unsuru olarak görev yapmış olanlar. Orada bir ödüllendirilmesini toplumun bir saygı değer bir hedef olarak alkışlanmasını haklı bulmak mümkün değil tabii. Sayın Genel Başkan dikkat etmeden, bir ayrım yapmadan ve toplumun bu duyarlılığı göstereceğini de muhtemelen dikkate almadan bunu yapmıştır. Bunu büyütüp böyle içinden çıkılmaz bir olay haline getirmemek lazım. Yanlış olabilir, bunu toparlamak lazım.

Yeni CHP değil, zaten başımıza işi büyük ölçüde onlar açtı, gerçek CHP kimliğini ortaya çıkarmamız lazım."

“BAŞKANLIK SİSTEMİ UYGULANAMAZ”

Başkanlık sisteminin Türkiye'de uygulanamayacağını söyledi. Baykal, "böyle bir şey olamaz, bu ciddiyetsiz bir iştir. Gerçekten olamaz bir şeydir. Hiç bir ülkede böyle bir model yoktur" dedi. Baykal ayrıca, AK Parti'lilerin boş kağıda imza attığını söyledi.

Baykal'ın konuyla ilgili yaptığı yorum şu şekilde:

“Sabahleyin Cumhurbaşkanımız, MGK'yı toplayacak. Öğlen bakanlar kurulunu, öğleden sonrada AKP MKYK'ya gidecek, oradan AYM'ye gidecek ve üyelerin yarısını kendisini tayin edecek. Böyle bir şey olamaz, bu ciddiyetsiz bir iştir. Gerçekten olamaz bir şeydir. Hiç bir ülkede böyle bir model yoktur.”

TANJU ÖZCAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da CHP'nin hafta sonu Adana'da gerçekleştirdiği mitingi eleştirerek, "Ilıcak, Altan, Bulaç'ın isimlerini Adana mitinginde hangi mantıkla okuyup kitleye alkışlatmaya çalışıyorsunuz? Benim için artık bardağı taşıran son damlaydı. Artık CHP, oraya buraya savrulan, hiçbir konuda net duruşu olmayan, hiçbir krizi yönetemeyen bir duruma geldi" demişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48