Kılıçdaroğlu'ndan Ak Parti'ye İmralı desteği

Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti'ye İmralı konusunda açıkça destek vereceklerini belirterek "Bu sorunu çözün" dedi

Kılıçdaroğlu'ndan Ak Parti'ye İmralı desteği

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmralı'da gerçekleşen görüşmeyi değerlendirdi. Ankara'da partisinin genel merkezinde konuşan Kılıçdaroğlu, "AK Parti'ye yeni kredi açıyoruz, sorunu çözün" dedi. Görüşmelerde dört temel ilke olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu bunları şöyle sıraladı: "Samimi ve dürüst olun, gizli ajandanız olmasın, angajmana girmeyin, muhalefete ve millete bilgi verin."

Yeni "şehit" haberlerinin, kış nedeniyle gelmediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Kimse sanmasın ki terör bitti. Her kış karşılaştığımız tablo bu" dedi.

"BAŞBAKAN'A ÖNERİM VAR"

"10 yılda bu hükümetin terör konusunda kararlı ve tutarlı bir politika izlemediğini herkes biliyor. Mısır'daki sağır sultan da biliyor" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Biz çok iyi niyetlerle yola çıktık. Teröre karşı ortak tavır, ortak tutum belirlenmesi gerektiğinin altını hep özenle çizdik. Şunu da söyledik; Bu sorunun çözüm adresi TBMM'dir dedik. Orada oturacağız, konuşacağız. Sorunu aşmak için ortak aklı kullanacağız dedik. Bu görüşümüzü hala koruyoruz. En sağlıklı, en tutarlı görüşün de bu görüş olduğuna inanıyoruz. Bunu her yerde söyledik. Sayın Başbakan'a bazı önerilerim var; son günlerde gazetelerde, televizyonlarda haberler okuyoruz. Haberleri büyük bir dikkatle izliyoruz. Önerim şu; açık ve dürüst bir politika gütmek gerekiyor, bu sorunu çözmek için. Türkiye'nin en hassas, en can yakıcı konusu, günlük kaygılara, seçim kazanma hesaplarına alet edilmemelidir. Bu çok tehlikeli bir süreç olur. Geçmişte yaşananların faturası daha sonra daha ağır çıktı."

Türkiye'nin yeni hayal kırıklıklarını hak etmediğini belirten Kılıçdaroğlu, toplumun, barış ve huzur beklediğini söyledi.

"BARIŞA UMUTLA BAKIYORUZ"

Annelerin çocuklarını rahatlıkla askere göndermek istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Onun için biz barışa umutla bakıyoruz. Huzura da umutla bakıyoruz. AKP'nin geçmişteki kötü siciline rağmen umudumuzu koruyoruz. Onun için çıkar hesapları yapmadan, bu sorunun ülkenin çıkarları bağlamında, insanımızın çıkarları bağlamında ele alınıp çözülmesi gerekiyor. Buradaki tek önemli kıstas samimiyet. Sorunu çözmede gerçekten samimi olacağız, 'ben bu sorunu çözmek istiyorum' diyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"BİZE DE BİLGİ VERİLMELİ"

Sorunun çözümünde, bir başka önemli koşul daha olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Demokrasisi sağlıklı çalışan bir ülkede, demokrasinin vazgeçilmez kuralı olan anamuhalefet partisine bilgi verilmesi. Bu çok önemli bir kuraldır. Demokrasinin önemli kuralıdır, sadece bize mi? Hayır. Parlamento'ya da bilgi vereceksiniz. Samimi olarak bu sorunu çözmek istiyorsanız, çözüm araçlarını paylaşmaktan çekinmeyeceksiniz, korkmayacaksınız. Eğer görüşmelere bu çerçevede bakmaz da kendi kişisel çıkarlarınızın ve seçim hesaplarınızın bir gereği olarak bakarsanız, yeni bir hayal kırıklığıyla toplum karşı karşıya kalabilir. Bunun faturası çok daha ağır olur. O nedenle dikkat edilmesi gereken 4 temel ilke var. Bir, samimi ve dürüst olacaksınız. İki, gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. Üç, millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Dört, anamuhalefet partisine veya millete bilgi vereceksiniz. Bunları yapmazsanız bu sorunu çözemezsiniz."

"AK Parti'ye yeni kredi açıyoruz"

CHP'nin bu temel sorun noktasında en duyarlı, en samimi yaklaşan parti olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede kan dökülmesini istemiyoruz. Hiçbir yurttaşımızın saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz. Akılla, mantıkla, sağduyuyla, tarihsel birikimimizle bu sorunu aşabiliriz. Biz geçmişteki bütün hatalara karşın olarak Adalet Kalkınma Partisi'ne yeni bir kredi açıyoruz. Çözün sorunu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2013, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35