Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a 'çekilme' tepkisi

Kılıçdaroğlu, PKK'nın sınır dışına çıkışların durdurulduğuna yönelik açıklamasına ilişkin, "Güvensizlik üzerine süreç oluşturamazsınız. Bunun hesabının Sayın Başbakan tarafından halka verilmesi gerekiyor" dedi

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a 'çekilme' tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK'nın sınır dışına çıkışların durdurulduğuna yönelik açıklamasına ilişkin, "Güvensizlik üzerine süreç oluşturamazsınız. Bunun hesabının Sayın Başbakan tarafından halka verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, partisinin 90. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, "Terör örgütü PKK çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Doğrusunu isterseniz süreç topluma büyük umutlar vermişti. Sayın Başbakan, bu konuda kararlılıkla yol alacağını ifade ediyordu. Bir sürecin başarıya ulaşmasının yolu, karşılıklı güvene bağlıdır. Güvensizlik üzerine süreç oluşturamazsınız. Geldiğimiz noktada iki tarafın da birbirine güvenmediği bir tablo ortaya çıktı. Tabi bunun hesabının Sayın Başbakan tarafından halka verilmesi gerekiyor."

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bundan sonra nasıl bir yol izlenir?" sorusuna ise "Onu Sayın Başbakana soracaksanız. Çünkü pazarlığı yapan o, masada oturan o, sözleri veren o, gereğini yapması gereken o. 'Niye yapmadın' diye herhalde herkesin soru sorması gerekiyor" cevapını verdi.

"Demokratikleşme Paketi"nin TBMM gündemine gelmesi halinde destek verip vermeyeceklerinin sorulmasına karşılık da Kılıçdaroğlu, partisinin hazırladığı bir demokratikleşme paketi olduğunu, çok sayıda yasada değişiklik öngören tekliflerinin TBMM Başkanlığına verildiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Bunların tamamı bir kitapçıkta toplandı. Dolayısıyla bizim demokratikleşme paketimize uygun tasarılar gelirse elbette destek veririz. Ama benimsemediğimiz düzenlemeler gelirse niçin karşı çıktığımızı çıkar kamuoyuna anlatırız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 09:32
banner53
YORUM EKLE

banner39