banner39

Kılıçdaroğlu'ndan 'Baykal' uyarısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın açıklamalarına ceap vermemeleri konusunda partililere talimat verdi.

Politika 20.09.2010, 10:05 20.09.2010, 10:05
Kılıçdaroğlu'ndan 'Baykal' uyarısı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya temaslarına başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın referandum sonrasında açıklama yapmasını anlayışla karşıladığını söyledi. NTV’nin haberine göre bu konuların medya üzerinden tartışılmasını doğru bulmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Eğer baykal'a yanıt verilmesi gerekirse ben veririm" dedi.

CHP lideri, Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği ile Alman Sosyal Demokratların ünlü lideri Willy Brandt'ın mezarını ziyaret etti.

"BEDEL ÖDÜYORUZ"

CHP lideri, Türkiye'de demokrasi alanında ciddi sorunların bulunduğunu, telefonların dinlendiğini, aydınların tutuklandığını ve evlerine baskınlar yapıldığını söyledi.

Almanya'da yaşayan Türklerin bugüne kadar büyük bir bedel ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Bazen geleceği iyi kılmak için bu kaçınılmaz oluyor. Türkiye'de bizler de şu an bir bedel ödüyoruz. Bizim telefonlarımız dinlenir. Aydınlarımız tutuklanabilir. Evlerine baskın yapılabilir. 48 gazeteci şu an hapiste. 48 gazetecinin hapiste bulunduğu bir demokrasi söyleyin bana. Çoğu kişi neden içerde olduğunu bilmiyor. Sosyal demokrasiye, hukukun üstünlüğüne inanan birçok kişi sesini kesmiş bir köşede oturuyor'' dedi.

Konuşmasında Türkiye'de yapılan referanduma da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Referandumda 58'e 42 çıktı. Burada yüzde 58'e de saygılı olacağız, yüzde 42'ye de. Ancak bir ülke düşünün, 'hayır'cıların tümünü darbeci olarak tanımlayan bir başbakan düşünün. Bu nasıl bir demokrasidir. Hayır demek bile suç olmaya başladı. Oysa 'hayır' demenin de gerekçeleri vardır. İnsanlar neden 'hayır' diyeceğini biliyordur. Bu kişilerin hepsine darbeci derseniz, sizin demokrasi anlayışınızın gelişmemiş olduğunu görürüz. Bunları sadece bizim görmemiz yetmiyor. Sizlerin de bunu görmeniz lazım. Avrupa'daki Sosyal Demokratların da görmesi lazım. Hukukun üstünlüğüne inananların da görmesi lazım. Bunlar çoğu zaman görülmüyor.''

''SİYASETTE SORUN''

Türkiye'de siyasette ciddi sorunların bulunduğunu, siyasetin Batılı ülkelerdeki gibi olmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, insanların siyasette sömürülebildiğini, bunun en bariz örneğinin de Deniz Feneri davası olduğunu kaydetti.

Bu tür olayları eleştirirken hiçbir zaman şiddete başvurulmaması gerektiğini, aksi takdirde doğrudan haksız duruma düşüleceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu nedenle sosyal demokrasinin temelinin barışa dayalı olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, yarın da Alman Sosyal Demokrat Partisi ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı ile biraraya gelecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?