banner39

Kılıçdaroğlu'ndan 'dokunulmazlık' savunması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın 'dokunulmazlık eleştirisi'ne "Onlar Başbakanı Yüce Divan'a götürmek için aday oldular" diyerek cevap verdi.

Politika 12.04.2011, 18:00 12.04.2011, 18:03
Kılıçdaroğlu'ndan 'dokunulmazlık' savunması

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’den aday olanların dokunulmazlıkların kaldırılması için imza attığını, söz verdiğini belirterek, “Hiçbir adayımız dokunulmazlık zırhı kazanmak için başvurmadı, onlar Başbakan ve yandaşlarının dokunulmazlık zırhını parçalamak ve onları yüce divan’a göndermek için Milletvekili olmak istediler" dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a; “Adam gibi adam olan sözünde durur. 2002’de dokunulmazlıkları kaldırma sözü vermiştin, Adam gibi adamsan sözünde dur, hodri meydan" diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Fransa’ya giderken Ergenekon davasında yargılanan Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın CHP’den aday olmasını ile ilgili söylediği, “Bu insanların neden tutuklandığı belli. CHP dokunulmazlık diyordu. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimin müracaat ettiği ortada “ sözlerini yazılı bir açıklama ile yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Partimize aday adayı olarak başvuran ve aday olmalarına karar verilen tutuklu arkadaşlarımız, tutuklu oldukları için değil, dokunulmazlık zırhına ihtiyaç duydukları için değil, kişisel özellikleri, birikim ve deneyimleri nedeniyle milletvekili adayı olarak listelere alındılar.

Tutukluluğun infaz ve işkenceye dönüştüğü koşullarda aday adayı olarak başvuran arkadaşlarımız hayali ihracatçı değiller, ihaleye fesat karıştırmamışlar, kalpazanlıkla suçlanmamışlar. Şu veya bu kişinin veya menfaat grubunun yandaşı da değiller. Bunlar düşünceleriyle, kalemleriyle, bilgi ve birikimleriyle ülkemize katkı veren insanlardır. Ayrıca başvuru yaparken Cumhuriyet savcılıklarından belgelerini almışlardır. Yani Milletvekili adayı olmalarının önünde hiçbir engel yoktur.

Daha da önemlisi aday adayı olmak için başvurdukları zaman dokunulmazlıkların kaldırılmasına söz vermişlerdir. Dokunulmazlığın kaldırılması için mücadele edeceklerine söz vermekle de kalmamışlar, imza atmışlardır. Onlar dokunulmazlık zırhı kazanmak için CHP’ye başvurmadılar. Onlar Başbakan ve yandaşlarının dokunulmazlık zırhını parçalamak ve onları yüce divan’a göndermek için Milletvekili olmak istediler. Biz de onların bu mücadeleye katılmalarından memnuniyet duyduk.

Aday arkadaşlarımızı töhmet altında bulundurmaya kalkışan Başbakan’a diyorum ki, adam gibi adam olan sözünde durur. 2002’de dokunulmazlıkları kaldırma sözü vermiştin, hodri meydan. Adam gibi adamsan sözünde dur, çık dokunulmazlıkları kaldıracağım de. Meclisi toplantıya çağırmak dahil, bu konuda atacağınız her adımı destekleriz. Yeter ki o dokunulmazlık zırhından kurtulmayı göze al, buna cesaret et. Bir kez daha hatırlatıyorum, biz iktidar olduğumuzda yapacağımız ilk işlerden biri bu olacaktır. Başbakanın bu konuda kaçacağı yer kalmamıştır. Milletvekili seçilen tüm arkadaşlarımız dokunulmazlıkları kaldıracaklar ve Başbakan ile yandaşlarını yüce divana göndereceklerdir."

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?