Kılıçdaroğlu'ndan 'Nevzat Tandoğan' gafı

Kılıçdaroğlu, Demokratikleşme Paketi'nin açıklanma şeklini sert bir dille eleştirirken Erdoğan'ın "despotça" davrandığını savundu. Örnek olarak da bir zamanların CHP'li Ankara valisini vermesi ise şaşırttı!

Kılıçdaroğlu'ndan 'Nevzat Tandoğan' gafı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısı ile Demokratikleşme Paketi ile ilgili açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu paket bu yaraya derman olmaz, çünkü demokrasi konusunda samimi değiller. Türkiye'nin sorunları makjayla, çözülemez. Bu basiretsizlik, ciddiyetsizliktir. Bütüncül, kapsamlı bir demokrasiye ihtiyacı var." dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini değerlendirdi. Ülkenin kolay kurulmadığını ve hazır bir tepsi içinde sunulmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 90 yıldır bu bölgenin model ülkesi olduğunu ve bunun devam edeceğini kaydetti.

Hasta adamdan genç bir Türkiye kurulduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, çok partili hayata geçilmesiyle egemenliğin de millete teslim edildiğini ifade etti. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit'e yaptığı devrimlerden dolayı teşekkür eden Kılıçdaroğlu, devrimleri darbelerin bile ortadan kaldıramadığını ve silemediğini kaydetti.

"Demokratikleşme tarihi dün başlamadı, 90 yıldır devam ediyor. Daha çağdaş Türkiye için çok bedeller ödendi. Bunları yok saymakta kimsenin haddine değildir." diyen Kılıçdaroğlu, Nazım Hikmet ve Ahmet Arif başta olmak üzere bazı isimleri sayarak bedel ödeyen herkesi birkez daha saygıyla andığını ifade etti. "Son 11 yılda ne oldu?" diye soran Kılıçdaroğlu, "Gelinen nokta Türkiye'nin hak ettiği bir nokta değil. Çok zaman kaybettik. Atılması gereken demokratikleşme adımları atılmadı. Tüm sıralamada geriye götürdü ve zemin kaybedildi." diye konuştu.

11 yılda Türkiye demokrasisinin büyük bir erozyon yaşadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Darbe yok ama darbeden daha ağır, demokrasi tahribata uğradı." ifadelerini kullandı. "Açıklanan bu sözde demokrasi paketi bu yaraya, bu ilaca derman olur mu?" diye soran Kılıçdaroğlu, bu paketin bu açığı kapatmayacağını vurguladı.

"Bu paket bu yaraya derman olmaz, çünkü demokrasi konusunda samimi değiller." diyen Kılıçdaroğlu, çağdaş bir iktidar açığı bulunduğunu ve Türkiye'nin temel sorununun du bu olduğunu kaydetti. Paketin yapılış biçimini eleştirerek açıklanması sırasında bazı medya organlarına tıpkı OHAL'deki gibi sansür uygulandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Kenan Evren nasıl açıklıyorsa aynı model üzerinden kendisi açıklıyor. Hiçbir farkı yok. Birinin apoletleri var, birinin apoletleri yok." şeklinde konuştu.

"PAKETİN HAZIRLANIŞI DEMOKRATİK DEĞİL"

Paketin hazırlanışının demokratik olmadığını, kapalı kapılar ardında bir paket hazırlandığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Katılımcılıktan, toplumsal uzlaşma ve şeffaflıktan uzak açıklandı. Ayıp olan ise bunun demokrasiyle yan yana getirilmesidir." dedi.

Pakettekileri daha önce kendilerinin verdiğini ancak reddedildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu önerilerin tamamını reddeden bir partiden "demokrasi, adalet özgürlük çıkar mı?" diye sordu. "Bu iktidar henüz muhalefetin önerilerini bile kopyalayamıyor." diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en statükocu partisi, değişime en kapalı partinin Adalet ve Kalkınma Partisi olduğunu ifade etti. Lider sultasının en çok yaşandığı partinin de Adalet ve Kalkınma Partisi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Türk demokrasisinin ilerlemesindeki engelin AK Parti olduğunu kaydetti.

"Klavyeye değil klavyeyi kullanana özgürlük getireceksiniz." diyen Kılıçdaroğlu, seçim sistemiyle ilgili sorunun daraltılmış bölge olmadığını belirterek sorunun Kenan Evren ve arkadaşlarının getirdiği yüzde 10 seçim barajı olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Yardım 3 diyorsun; getir 3'ü, hemen kabul edelim." ifadelerini kullandı.

Devleti demokratikleşmeden demokrasinin getirilemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, devletin baskısını hiç hissetmediği bir devletin demokrasi olacağına dikkat çekti. "Türkiye'nin sorunları makjayla, çözülemez. bu basiretsizlik, ciddiyetsizliktir." diyen Kılıçdaroğlu, "Bütüncül, kapsamlı bir demokrasiye ihtiyacı var. Diktatör lütfetmiş bize demokrasi paketi hazırlamış; benim istediğim kadar demokrasi diyor. Gelen paket, çoğunlukçu otoriter rejimi pekiştirmek için getirilen bir pakettir." ifadelerini kullandı.

CHP olarak atılacak her demokratik adıma destek vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Biz bu ülkeye demokrasi için bütün topluma söz veriyoruz. Özgürlüğü ve demokrasiyi getirin desteği veririz." dedi.

VALİ TANDOĞAN GAFI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasının bir yerinde Başbakan Erdoğan'ın Demokratikleşme Paketi'ni açıklama şeklini eleştirirken eski Ankara valisinin "despotluğu"nu örnek gösterdi; ancak Kılıçdaroğlu'nun örnek verdiği vali kendi partisinin hem eski il başkanı hem de valisiydi.

CHP'Lİ İL BAŞKANI VE VALİ

1943-1944 yıllarında CHP'nin Ankara İl Başkanı aynı zamanda Ankara Valisi olan Nevzat Tandoğan'ın bir diğer görevi de Ankara Belediye Başkanlığı'ydı.

Tandoğan, "Bu memlekete komünizm gelecekse, onu da biz getiririz” sözleriyle sık sık anılır. Tandoğan, 3 Mayıs 1944’te tutuklanıp huzuruna çıkarılan merhum Osman Yüksel Serdengeçti’ye hitaben, aynen şöyle demiştir: "Ulan öküz Anadolulu!.. Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var?.. Milliyetçilik lazımsa, bunu biz yaparız... Komünizm gerekirse, onu da biz getiririz... Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek... İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek" demişti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12