banner15

Kılıçdaroğlu'ndan 'samimiyetsiz' sorusu

CHP lideri Erdoğan'ın kendisini 'samimiyetsiz' bulmasının gerekçesini sordu

Kılıçdaroğlu'ndan 'samimiyetsiz' sorusu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın medya yöneticileriyle yaptığı toplantıda Kılıçdaroğlu'nun samimiyetine inanmadığını söylemesinin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın dünkü sözleriyle ilgili, "Samimiyetsiz görmesinin gerekçesini açıklasın" dedi.

Kılıçdaroğlu yeni Anayasa ile ilgili olarak, "Anayasa için hemen harekete geçelim elimizden tutan mı var?" diye konuştu.

Sosyal devletin güçlendirilmesi durumunda yapılamayacak hiç bir şey olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bize dar gömlek giydirenlere karşı daha özgürlükçü, daha demokratik tavrımızı ortaya koyarak yeni bir anayasa yapalım. Hemen referandumdan sonra şunu söyledim 'daha özgürlükçü, sosyal demokrasisi güçlü, sosyal devleti güçlü, insanları saygı temelinde birleştiren, insanları ayrıştırmayan kaynaştıran, demokrasimizin eksiklerini güçlendiren bir anayasayı oturalım masaya ve çözelim' bunu söyledim. Dün sayın Başbakan demiş ki 'ben onun samimiyetine güvenmiyorum'. Hiç kimseyi eleştirmiyorum ama bir şeyi samimiyetle belirtmek isterim, Sayın Başbakan benim samimiyetime inanmıyorsa, hangi gerekçeyle inanmadığını çıkıp millete anlatmasını istiyorum. Eğer bu ülkede hakları ve özgürlükleri genişleteceksek, demokrasiyi güçlendireceksek 'evet' diyoruz, bu ülkeye barış ve kardeşlik gelecekse 'evet' diyoruz. Niçin Sayın Başbakan korkuyor gelsin masaya. Ben demiyorum ki üç gün içinde bunu çıkaralım.''

''YENİ BİR SAYFA AÇTIK''

İnsanların farklı düşünceleri olabileceğini, Türkiye'de sadece iki parti olmadığını, çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu bulunduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ''Hep beraber oturalım. Niye uzlaşamıyoruz? İlla kavga mı etmek lazım, uzlaşmayı istemek suç mu oldu? Kavgayı bırakalım, kavgadan bu ülke çok çekti. Kavgadan kardeşlik bağlarımızı kopardık neredeyse. Niye düşman oluyoruz? Beraber oturacağız, beraber uzlaşacağız. Samimiyet budur. Oturup parlamentonun çatısı altında bir araya gelelim. Beraber düşüncelerimizi özgürce söyleyelim. Eğer samimiyetimizden kuşku duyuyorlarsa hiç duymasınlar, korkmasınlar. Yeni bir sayfa açtık. Bu sayfanın içinde haklar var, özgürlükler var, insan haklarına saygı duymak var, bölgesel dengesizlikleri kaldırmak var, AB'ye üye olmanın güçlü mücadelesi var, basın üzerinde hiç kimsenin baskı kurmaması var, eleştiriye saygı duymak, eleştiriden korkmak var, kardeşlikten, uygarlıktan, demokrasiden korkmamak var'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın gazetecilerle yaptığı toplantıda anayasa değişikliğine ilişkin ''vaktimiz yok'' yönünde sözleri bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Niye vaktiniz yok, Parlamentonun görevi ne? Parlamentonun görevi halka hizmet etmek değil midir? Getirelim anayasayı koyalım masaya görüşelim. Niye konuşmuyoruz? 'Efendim 2011'den sonra olsun'. Çalışmaya şimdi başlayalım elimizden tutan mı var? Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı orada duruyor. Toplasın milletvekillerini, partileri'' teklifinde bulundu.

''SEÇİM BARAJI KALKSIN''

Kılıçdaroğlu, "Ben 'yeni bir anayasa için oturup masaya görüşelim' dediğim zaman niye birileri korkuyor, niye birileri kaçma ihtiyacı hissediyor? Korkuyorlar, ben de biliyorum ama istiyorum ki korkmasınlar. Gelsinler beraber değiştirelim" sözleriyle devam ettiği açıklamasında, yeni anayasa konusundaki tekliflerini şöyle sıraladı:

"Gelin yüzde 10'luk seçim barajını da kaldıralım. Vatandaşın oyundan niye korkuyorsunuz? YÖK'ü kaldıralım. Üniversiteler özerk olsun, özgür olsun, düşüncelerini açıklasınlar. Niye korkuyorsunuz? Bir korku toplumu yaratmayalım, özgürlük toplumu yaratalım. Özgürleşelim, toplum özgürleşsin, toplum güçlü olsun, sesini çıkarsın. Bunu yapalım, bunu yapmak zor değil. Bir sözüm var, bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız.''

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 16:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48