banner15

Kılıçdaroğlu'ndan 'silahlı mücadele'ye tepki

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, teröre karşı hükümetin "şiddet" kullanılacak mesajlarına tepki göstererek "silahla olmaz, tüm partiler ortak bir tepkiyle çözmeliyiz" dedi

Kılıçdaroğlu'ndan 'silahlı mücadele'ye tepki

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "Ramazan'ı bekleyelim" sözlerine tepki gösterdi, "Sözler, kendi içerisinde bir tutarsızlık taşıyor. 'Ramazanı bekleyelim' demek, yani 'Ramazan'da şehitler gelebilir, bunu makul karşılayalım' anlamına mı gelecek?" diye sordu.

Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'ne giderken partililer tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, Nevşehir il sınırında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla düzenlenen iftar programındaki konuşmasındaki terörle ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Sözler, kendi içerisinde bir tutarsızlık taşıyor. 'Ramazanı bekleyelim' demek, yani 'Ramazanda şehitler gelebilir, bunu makul karşılayalım' anlamına mı gelecek? Terörle mücadele etmek, hepimizin görevidir. AKP'nin de MHP'nin de CHP'nin de BDP'nin de görevidir. Terörden bu insanlar çok çekti. Terörü bitirmemiz lazım ama terörü bitirmek silahla olmuyor, 30 yıllık deneyim bunu gösterdi. Bugüne kadar terör bitmediyse bunun tek sorumlusu vardır, siyaset kurumu görevini getirmedi, çözüm üretmedi. Şimdi geldiğimiz nokta 'yeniden silaha sarılacağız, yeniden silahlı çatışmaya gireceğiz.'

Barışın dilini kullanmak durumundayız, herkesi kucaklamak durumundayız. İnsanları ayırmadan ama hep beraber teröre karşı ortak bir politika geliştirmeliyiz, geliştirmek durumundayız. O nedenle, ben siyaset kurumunun görev yapmasını, bütün siyasi partilerin teröre karşı ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledim, defalarca çağrıda bulundum. Gelin siyasetçiler bir araya gelelim, terörü sonlandırmak için ne yapılması gerekiyorsa ortak görüşlerimizi bildirelim. Çünkü terörle mücadele, tek başına AKP'nin, tek başına CHP'nin, tek başına MHP'nin veya BDP'nin yapacağı bir olay olmaktan çıkmıştır. Terörle mücadele konusunda bir toplumsal mutabakat gerekiyor. Bu mutabakatı sağlamak durumundayız."

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35