Kılıçdaroğlu'ndan sürpriz telefon

Kurultay öncesi Gürsel Tekin ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu’nun asıl sürprizi, Kemal Derviş’e açtığı telefon oldu

Kılıçdaroğlu'ndan sürpriz telefon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsmi son günlerde Ergenekon davasında ifade veren Güneş Taner'in 'karısını araştırın. Kaybolana milyar dolarların kime gittiğini bulun' iddiasıyla gündeme gelen Kemal Derviş'e, CHP liderinden gel çağrısı.

CHP’nin 17-18 tarihlerinde yapılacak büyük kurultayı öncesi kulisler hızlandı. Parti yönetimi için isim arayışını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Mayıs’ta genel başkan yardımcılığı görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ile genel merkezdeki makamında sürpriz bir görüşme yaptı.

Habertürk gazetesi, Kılıçdaroğlu Tekin görüşmesinde, CHP Lideri'nin, yeni parti meclisini (PM) oluştururken hangi kriterlere dikkat edeceğini anlattığını yazdı. Yeni dönemde parti yönetiminde kavgaya izin vermeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Disiplin ve uyumiçinde çalışan birMYK istiyorum” dedi. Tekin ise “Taban değişim istiyor. Parti yönetimine yeni isimler alınmalı. Birbiriyle kavga yerine partide iktidar kavgası yaşanmalı. Bunu sağlayacak bir yönetimoluşturulmalı” önerisini dile getirdi.

‘YUVAYA DÖN’ ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu’nun diğer bir atağı da Kemal Derviş’le ilgili oldu. CHP Lideri, 2001 yılında yaşananmali krizin ardından Türkiye’ye davet edilerek Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenen, 2002’de seçildiği CHPmilletvekilliğinden üç yıl sonra istifa ederek BMKalkınma Programı Başkanlığı koltuğuna oturan Kemal Derviş’e “Yuvaya dön” önerisinde bulundu. Amerika’da yaşayan Derviş ile telefonla görüşen Kılıçdaroğlu, dönmesi durumunda kendisini parti yönetimine almak istediğini aktardı. Teklif için CHP Lideri’ne teşekkür eden Derviş, “Sizinle çalışmayı çok arzu ederdim. Ancak şu anda aktif politika yapacak durumda değilim. Eşim rahatsız, burada tedavi görüyor o yüzden bırakıp gelemem. Ancak buradan size her türlü katkıyı yapmaya hazırım” sözü verdi.

5 İSİM İSTEYECEK

CHP Genel Başkanı, 60 kişiden oluşacak partimeclisini belirlemek için atacağı adımları da belirledi. Kılıçdaroğlu cumartesi günümilletvekillerini, pazar günü ise 81 il başkanını genelmerkezde toplantıya çağırdı. Toplantıda CHP Lideri, 132 milletvekili ve 81 il başkanından yönetimiçin 5’er isim bildirmelerini isteyecek. Kılıçdaroğlu MYK toplantısında il, ilçe başkanlarından kimseyi yönetime almayacağını da duyurdu. Kılıçdaroğlu “Seçimle gelenlerin yönetime alınmasını doğru bulmuyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER:

CHP kurultay öncesi 4'e bölündü

Kemal Derviş'in karısını araştırın

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39