banner15

Kılıçdaroğlu'nun görünümü durağan

Suriye kriziyle ilgili konuşurken oldukça durağan, tutuk ve bezgin bir görüntü veren Kılıçdaroğlu, boykot sonrası ilk açıklamasında düşük bir profil sergiledi

Kılıçdaroğlu'nun görünümü durağan

CHP'den milletvekili seçilen Ergenekon sanıklarının tahliye edilmemeleri üzerine üst üste yaptığı sert açıklamalarla Meclis'i boykot eden Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yemin krizinin ardından ilk basın toplantısında sergilediği düşük profil herkesi şaşkına çevirdi. Oldukça tutuk ve bezgin görünen Kılıçdaroğlu'nun, Suriye politikasını eleştirirken kesik kesik konuşması ve eleştirilerinin yüzeysel olması dikkat çekti

DESTEK YERİNE ELEŞTİRİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin 8 Ağustos'taki MYK toplantısının ardından yaptığı son basın toplantısı akıllarda soru işaretleri bıraktı. MYK'dan sonra açıklamaları yapan Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil'in yerine kameraların karşısına çıkan Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu katliamları durdurmak için Şam'a gönderen hükümetin politikasını eleştirdi. Ergenekon sanığı Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın mahkemelerce tahliye edilmemesi üzerine Meclis'i boykot edecek kadar sertleşen Kılıçdaroğlu'nun, eleştirilerini dile getirirken basın açıklaması okur gibi, duraklayarak konuşması şaşırttı.

SADECE O 'ASKERİ MÜDAHALE' DEDİ

CHP liderinin konuşmasındaki değişikliğin yanısıra eleştirilerinin yüzeyselliği de gözlerden kaçmadı. Suriye yönetimine 'sivil katliamları durdur' çağrısı yapan Başbakan Erdoğan'ın Şam'a mesaj göndermesine karşı çıkan Kılıçdaroğlu, ABD dahil hiçbir ülkenin dile getirmediği askeri müdahaleden bahsetti. CHP lideri, hiçbir karar alınmamasına rağmen sorduğu sorularla TSK'nın Suriye'ye müdahale edeceğini söyledi. Hükümetin insanlık adına Suriye'ye temsilci göndermesini ABD'ye endeksleyen Kılıçdaroğlu'nun, ülkesinin menfaatini muhalefet malzemesi yapması eleştirilere neden oldu. Kılıçdaroğlu, toplantıda, ABD ve Avrupa ülkeleri ile muhalif uzmanların bile tescil ettiği Türkiye'nin 'bölge liderliğini' yok saydı.

TEKİN'İN KOLTUĞU SAĞLAM

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, CHP'nin tepe yönetimini değiştirerek AK Parti'ye ve hükümete etkin muhalefet yapacak isimlerle yeni döneme girmek istediği konuşuluyor. Ekip değişiminin nedenleri arasında, seçimlerde alınan başarısız sonuçlar da var. Kılıçdaroğlu, önceki gün yapılan MYK'da değişim sinyallerini üyelere iletti. Buna göre Kılıçdaroğlu; Hurşit Güneş, Osman Korutürk, Sezgin Tanrıkulu, Süheyl Batum, Sena Kaleli, Alaattin Yüksel, Emrehan Halıcı ve İzzet Çetin'i MYK üyeliğinden alacak, yerlerine yeni isimler getirecek. MYK'da rahat olan tek isim ise örgüt ve örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin oldu.

TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, MYK üyelerine yaptıkları çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletirken, 9 Eylül'de açılacak olan parti okulu konusu da gündeme geldi. CHP'nin Çevre Sokak'taki eski genel merkezinde açılacak olan okulda 1 genel başkan ve 5 genel başkan yardımcısı için oda oluşturulabildiğini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, Kılıçdaroğlu'na bu odaların kimlere verileceğini sordu. Kılıçdaroğlu, önce soruya yanıt vermedi, ancak tekrarlanması üzerine "Şimdilik bekleyelim" cevabını vererek MYK üyelerinin yüreğini ağzına getirdi.

ODALARINI TOPLATIYORLAR

Kılıçdaroğlu'nun değişim içeren sözlerinin ardından CHP Genel Başkan Yardımcıları Engin Altay, Gülsün Bilgehan, Alattin Yüksel ve Faik Öztrak asistanlarına odalarını toplamaları talimatını verirken, CHP kulislerinde MYK üyelerinin sayısının 17'den 14'e indirilebileceği de konuşuluyor. CHP'nin MYK üyelerinden 10 tanesinin TBMM'deki komisyonlarda görevlendirilmesinin bu isimlerin parti yönetiminden gönderileceklerinin işareti olarak yorumlanıyor. Süheyl Batum Anayasa Komisyonu'nda, Osman Korutürk Dışişleri Komisyonu'nda, Sezgin Tanrıkulu İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Umut Oran AB Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nda, Gülsün Bilgehan AKPM'de, Emrehan Halıcı NATOPA Türk Grubu'nda, Faik Öztrak NATOPA Türk Grubu asıl üyesi, Hurşit Güneş Parlamentolararası Birlik, Süleyman Sencer Ayata Asya Parlamenter Asamblesi olarak belirlenmişti.

Destekçileri bile yadırgadı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son açıklaması CHP'yi destekleyen aydınlar tarafından bile eleştirilirken, yeni parti yönetiminde dış politika konusunda daha gerçekçi bir ekibin görevlendirileceği öğrenildi. Uluslararası siyaset konusunda sınıfta kalan Kılıçdaroğlu, yönetime alacağı yeni isimlerle bu eksikliği gidermeye çalışacak. CHP yönetimi genel başkanı ve kritik birkaç isim dışında yenilenecek. Kılıçdaroğlu, önceki gün yaptığı MYK toplantısında üstü kapalı da olsa gelişmeleri yardımcılarına açıkladı.

94' nostaljisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk'ü kabul etti. Burada Öztürk, Kılıçdaroğlu'na 1994 yılında SSK Genel Müdürü iken çekilmiş fotoğrafını hediye etti. Fotoğrafı görünce duygulu anlar yaşayan Kılıçdaroğlu, Kemal Öztürk'e teşekkür ederek, Anadolu Ajansı'nın arşivinin ne denli geniş olduğunu bir kere daha kanıtladığını kaydetti.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 07:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35