banner39

Kılıçdaroğlu'nun hukukçu rol modeli darbeci akademisyen!

Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında hukukçulara 27 Mayıs darbesinde önemli rol oynayan, darbe anayasasını hazırlayan ve mahkemede Menderes aleyhine şahitlik yapan bir akademisyeni örnek gösterdi

Politika 29.04.2014, 15:08 29.04.2014, 16:12
Kılıçdaroğlu'nun hukukçu rol modeli darbeci akademisyen!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında hakim ve savcılara örnek olarak bir Hüseyin Nail Kubalı’yı gösterdi ve hukuk adamlarının da onun gibi olmaları gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun örnek kişi olarak gösterdiği Hüseyin Nail Kubalı, 27 Mayıs darbesine meşruiyet zemini kazandıran hukuk profesörlerinden birisi olarak biliniyor. Kubalı, Yassıada yargılamalarında, DP ve Menderes aleyhine 8 saat süren tanıklığı ile biliniyor. Bu tanıklık için daha önce gittiği ABD’den özel olarak getirtilmişti. Darbeden sonra da 1961 darbe anayasasını hazırlayan ekibin içerisinde yer alan Kubalı’nın Milli Birlik Komitesi (MBK) üyelerine 'Yarın siz suçlu olarak çıkartılabilirsiniz. Bu itibarla, iktidara meşruiyet kazandırmanız lazım' dediği iddia ediliyor.

27 Mayıs darbesinin ilk günü İstanbul Üniversitesi’nden 8 öğretim üyesi “memleket meselelerini görüşmek üzere” askeri bir uçakla Ankara’ya gitmişlerdi. İstanbul Üniversitesi Rektörü olan idare hukuku Profesörü Sıdık Sami Onar’ın başkanlığındaki heyette Naci Şensoy, Hüseyin Nail Kubalı, Hıfzı Velidedeoğlu, Ragıp Sarıca, Tarık Zafer Tunaya, İsmet Giritli ve Muammer Raşit Sevig bulunuyordu. Heyetin ilk çalışması darbenin meşruiyetini ispatlamaya çalışan bildiri oldu. Bu bildiride Demokrat Parti iktidarının ‘yoldan çıktığı’ ve ‘demokrasiyi tekrar rayına oturtmak için’ bu ihtilalin yapılması zorunluluğu ifade ediliyordu. Yine bu bildiride TBMM’ye ait tüm görev ve yetkilerin MBK’da olduğu bildirilmişti.

27 Mayıs’ın ertesi günü Orgeneral Cemal Gürsel, çağırdığı hukuk profesörlerine “Bize derhal bir anayasa yapın. Çünkü üç ay içinde derhal seçimlere gidip yönetimi sivillere bırakacağız.” dediğinde, Prof. Hüseyin Nail Kubalı ‘Ne gerek var!’ diye tepki göstermişti. Kubalı'ya göre darbe zaten meşru ve hatta anayasaldı. “Gerçek güç sizdedir. Başta anayasal olmak üzere mevcut hukuksal düzende her türlü değişikliği yapma konusunda meşru yetkileriniz vardır.” demişti Kubalı.

Sıddık Sami Onar ve Hüseyin nail Kubalı'nın hukuki danışmanlık yaptığı MBK, darbeden hemen sonra 1924 Anayasa'nın önemli maddelerinde değişikliklere gitti. 105 maddelik Anayasa'nın yarıya yakınını değiştirdi. Cumhurbaşkanı'nın yargılanmasının yolunu açtı. TCK'nın 65 yaşını geçenlerin idam edilemeyeceği hükmü yürürlükten kaldırıldı. Bu Celal Bayar'ın idamına hazırlıktı. Geçici anayasa 12 Haziran'da yapılmıştı ama 27 Mayıs 1960'ta yürürlüğe girmiş gibi kabul gördü. Hukukta sonradan yürürlüğe giren bir kanun önceki olayları kapsayamaz ilkesi çiğnendi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu’nun Kubalı’yı hakim ve savcılara örnek olarak gösterdiği konuşmanın metni şöyle:

“Tarihten örnek vereceğim. Bugün makamlarında oturan savcılara hakimlere örnek olması açısından. 1958’li yıllar, Şubat 1958. Büyük baskılar var. Hukuk askıya alınmış, demokrasi askıya alınmış. CHP’nin mal varlığına el konuluyor. CHP Genel sekreteri cezaevine atılıyor. Bir yürekli kişi Hüseyin Nail Kubalı, demokrasi hukuk konusunda endişelerini dile getiriyor. Hukuk fakültesinde profesör olarak görev yapıyor. O zaman üniversitelerin özerkliği yok. Sen misin bahseden, okuldan alıyorlar, milli eğitimin kadrosuna çekiyorlar. Toplum tepkisi oluşuyor 40 gün sonra iade ediliyor. 10 Nisan 1958’de şunları söylüyor.

‘Bugünkü siyasi içtihadı güçleri artırdığı kanaatine vardığım her yeni karar karşısında mevkiim unvanım ve vicdanımın bana emreylediği normal vazifeyi ifaya devam edeceğim tabiidir’ diyor. Bunu söyledikten sonra İstanbul Üniversitesi bir ay süreyle derslere girmeme cezası veriyor. Bir ay sonra derslere başlıyor. Başladığı gün 13 Mayıs 1958’de şunları söylüyor: ‘İnsanlık ve vatandaşlık faziletlerine sahip olmamız gerektiğini iyi biliniz. Ve unutmayınız ki milletimizin alın yazısını tayininde, siz aydınların hissesine düşecek şeref ve vebal çok büyük olacaktır’”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?