banner39

Kılıçdaroğlu'nun 'yerel yönetimler' çelişkisi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önceki seçimlerde meydanlarda sürekli "yerel yönetimleri güçlendireceğiz" diyordu ancak hükümetin bu yönde adım atması üzerine konuya karşı çıktı

Politika 23.05.2012, 16:28 23.05.2012, 16:28
Kılıçdaroğlu'nun 'yerel yönetimler' çelişkisi

CHP'nin yerel seçimlere hazırlık strateji belgesini tartışmak için İstanbul'a gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde kentsel dönüşüm vardı.

CHP lideri, kentsel dönüşümün finans kaynağının hala belirsiz olduğuna dikkat çekti ve CHP'li belediyeler için üç ayda bir kamuoyu yoklaması yapılacağını açıkladı.

Daha önce yerel yönetimleri özerk yapacaklarını, güçlendireceklerini vaad eden Kılıçdaroğlu, hükümetin "süper belediyeler" projesine karşı çıktı. 

İstanbul'da belediye başkanları ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, 29 ilde belde belediyelerinin vali ve kaymakamlardan izin almak zorunda olmasını yargıya taşıdıklarını da söyledi.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılı konsolide bütçesinin 19,5 milyar lira olduğunu, son dört yıllık konsolide bütçe toplamının ise 73,5 milyar lirayı bulduğunu belirterek, toplam bütçenin yüzde 35'inin belediye, yüzde 29'unu bağlı kuruluşlar ve yüzde 36'sını da iştiraklerin oluşturduğunu söyledi.

Belediyeye bağlı 23 anonim şirketin Belediye Meclisi'nce ve Sayıştay'ca denetlenmediğini, yalnızca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca özel hukuk hükümlerine göre denetlendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, denetlenmeyen bir şirketin halka hesap vermediğini kaydetti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçesinin de, birçok bakanlık bütçesinden büyük olduğunu, 2011 ve 2012 konsolide bütçesinin 10,1 milyar lira olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Devasa bütçelere sahip olmalarına rağmen Ankara'da 3, İstanbul'da 4 yarım kalan metro hattı kaynak yetersizliği gerekçesiyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredildi. Bu beceriksizlik ve finans yönetimi zaafıdır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, yalnızca son iki yıllık konsolide bütçesi 10 milyar lira olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, on yılda metrolara yalnızca 828 milyon lira harcayabildiğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü web sayfasında yayımlanmakta olan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2007-2011 Stratejik Planı'nda, "devam eden 43 kilometrelik metro hatlarını 2008 yılı sonuna kadar bitirmek" hedefi bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne 2008'i, ne 2010'u... Baktılar ki bu iş bitmeyecek, 2011 yılı Nisan ayında metro yapım işi, törenle, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredildi. 2012 Yatırım Programı'na 1 milyar 597 milyon lira konuldu" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara'yı 18 yıldır aynı yönetimin yönettiğini ifade ederek, "Kent merkezini otobana dönüştürdüler, metro işini beceremediler, trafik karmaşası aynen devam ediyor" diye konuştu.

"İZMİR'İN BÜTÇESİ DAHA AZ"

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, İstanbul ve Ankara'ya göre daha mütevazi bir bütçeye sahip olduğunu, son on yıllık bütçe tutarının 13 milyar lira olduğunu belirterek, belediyenin 10 istasyonlu İzmir metrosunda 2 bin 250 metre tünelli Ege Üniversitesi Evka 3 istasyonlarının açılışını 31 Mart'ta gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hattın yapımı ve yeni çekerler için 200 milyon lira harcama yaptıklarını, Üçyol-Üçkuyular hattında son aşamaya gelindiğini, Üçyol-Fahrettin Altay metro hattı için bugüne kadar 285 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını, Halkapınar-Otogar ve Üçkuyular-Narlıdere hattının projelerinin tamamlandığını, ihale aşamasına gelindiğini belirten Kılıçdaroğlu, İzmir'in 80 kilometrelik Aliağa-Menderes banliyösü için harcadığı paranın, araç alımları hariç 600 milyon lira olduğunu, bu hattı 30 kilometre daha uzatarak Torbalı'ya ulaştırma çalışmalarına başlanıldığını kaydetti.

Konak-Karşıyaka tramvay hatlarının uygulama projelerinin tamamlandığını, bu iki hatta 300 milyon lira harcama yapılmasının öngörüldüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, belediyenin ulaşım için ayırdığı yatırım bütçesinin 1 milyar 700 milyon lira olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Lütfen dikkat ediniz, bu 1 milyar 700 milyon liranın tamamı öz kaynak. Yani bu yatırımlar, merkezi hükümetin katkısı sağlanmadan gerçekleştiriliyor. Bununla da kalmıyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi yakında Hazine'ye olan borçlarını da sıfırlayacak. Bu saptamalar, İstanbul, Ankara, İzmir arasındaki farkları anlatmaya yetiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, bağımsız bir araştırma ve politika kuruluşu olan Brookings Enstitüsü'nün 200 metropol ekonomisi arasında yaptığı araştırmada, İzmir'i dünyanın en hızlı büyüyen dördüncü, Ankara'yı altıncı, İstanbul'u ise yedinci kenti olarak sıraladığını hatırlatarak, "Bu durum, bütçe imkanları az olsa da, çeşitli engellemelerle karşılaşsa da, doğru yönetim anlayışının bir kente neler kazandırabildiğinin en açık kanıtı niteliğindedir" diye konuştu.

Çağdaş belediyecilik uygulamalarının temel amaçları arasında, kent sakinlerinin huzur içinde, rahat ve özgür yaşamalarının sağlanması da bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de insanların rahat nefes aldığı ne kadar mekan varsa altında mutlaka bir sosyal demokrat belediyenin imzası bulunduğunu söyledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?