banner15

Kılıçdaroğu: İkinci adaya izin vermem

Kılıçdaroğlu, parti içerisinden yeni bir cumhurbaşkanı adayına izin vermeyeceğini söyledi

Kılıçdaroğu: İkinci adaya izin vermem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu seçiminde büyük risk aldığını ve partiden ikinci bir adaya izin vermeyeceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Uğur Dündar’ın sunduğu Halk TV'deki Halk Arenası programında İhsanoğlu ismini kendisinin bulup MHP'ye sunduğunu belirtti.
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu adayı belirleyip risk üstlendim. Sadece partime uygun bir isim bulsaydım risk olmazdı. Ama ben ülkemin bir maceraya sürüklenmesini istemiyorum. Rejimin değişmesini istemiyorum. Onun için bu aday sağdan soldan herkesin kucaklayabileceği bir aday olmalıydı. Risk üstlendim, evet. Artı elbette ki tepki gelecekti. Bunu biliyordum. Hele CHP’den tepki gelmeyecek demek, bu eşyanın tabiatına aykırı. Biz farklı düşüncelerin bir araya geldiği bir partiyiz. Ama bir aday belirlenmişse ikinci bir adayın CHP içinde belirlenmesi olmaz. Buna izin vermem. Ben CHP içinde çok şey değiştirdim. Herkes artık özgürce düşüncelerini ifade edebilir burada. Bana gelip beni eleştirenlere hiç kızmadım hep teşekkür ettim."

"EKMEL BEY BÜTÜN TANIMLARA UYUYOR"

CHP ile MHP'nin müştereken belirlediği cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelik, "İsmi birileri size telkin mi etti?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bizim gibi ülkelerde komplo teorileri üretilir ve bu komplo teorilerinin doğruluğuna bir süre sonra inanılır, aslında yok öyle bir şey. Cumhurbaşkanı adayı için baştan beri bir şey söyledik; cumhurbaşkanı adayının belirgin siyasal bir kimliği olmamalı, en baştan siyasi parti liderleri başta olmak üzere cumhurbaşkanı adayı olmamalıdır. Neden ? Ben hukukun üstünlüğüne inanan bir insanım. Anayasa diyor ki; cumhurbaşkanının tarafsızlığı esastır. Eğer siyasi kimliği çok öne çıkmış bir ismi cumhurbaşkanı yaparsanız, tarafsızlığı ihlal etmiş olursunuz, herkes ona falan partinin adayı olarak bakacaktır."

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının, tarafsızlığının yanı sıra siyasi parti kimliği çok öne çıkmayan, iyi yetişmiş, entelektüel birikimi iyi, dünyayı iyi tanıyan, dünya dengelerini bilen, Türkiye'yi iyi okuyan, barışçıl, hukukun üstünlüğüne inanmış, herkesi kucaklayan, sevecen bir dil kullanması gereken birisi olması gerektiğini bildirdi.

Bu tanımı yaparken İhsanoğlu ile hiç konuşmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bu tanımı duyan biri Ekmeleddin İhsanoğlu'na 'Kemal Bey sizi tarif ediyor' demiş. Evet, Bütün tanımlara Ekmel Bey uyuyor" diye konuştu.

"NEGATİV CEVAP ALMADIM"

Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nun aday belirlenmesi için bazı kişi veya kesimlerce kendisine telkinde bulunulduğu iddialarına ilişkin ise şunları kaydetti:

"Bana birisi fısıldamadı. Ben pek çok kişiyle konuştum. Sadece bir isim de yoktu aklımda, birden fazla isim vardı. Sonuçta bunların içinde, cumhurbaşkanını halk seçeceğine göre, koşulları da dikkate alarak Ekmeleddin Bey'in daha uygun bir aday olduğu intibası uyandı. Sonra ben bunu çok dar bir çevrede, parti içinde de parti dışında da belli kişileri sordum. Hiç kimseden negatif cevap almadım.

Sorduk, soruşturduk, bu ismin çok uygun olacağı ifade edildi, biz de bu öneriyle Sayın Devlet Bahçeli'ye gittik. Telkin gelmedi derken şunu da ifade edeyim, biz sendikalarla sivil toplum örgütleriyle meslek kuruluşlarıyla siyasi partilerle toplantılar yaptık. Gittiğimiz yerlerde bazen isimler telaffuz edildi ama ben hiçbir yerde isim telaffuz etmedim."

Kılıçdaroğlu, Suudi Arabistan'dan telkin geldiği yönündeki iddialara ise İhsanoğlu'nun, Suudi Arabistan'ın aksine, kadın erkek eşitliği ve hukukun üstünlüğüne inandığını kaydetti.

İhsanoğlu ile "Atatürk, devrimcilik, laiklik hassasiyeti ve hilafeti savunan babası İhsan Efendi ile ilgili" konuşup konuşmadıklarının sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Hayır. Konuşmanın çok da doğru olduğuna inanmıyorum. Onun düşüncelerini en sağlıklı eserlerinden öğrenebiliriz. Ekmel Bey, 'demokratik sosyal hukuk devletine inanıyorum' dediğinde ona karşı olanlar 'oy almak için yapıyor' diyecekti. Ekmel Bey, bilim insanı. Bunları eserlerinde yazmış, laikliği savunan bir insan" cevabını verdi.

"EN UFAK KUŞKUM YOK"

"Atatürk, laiklik, cumhuriyet devrimleri konularında içinizde ufak da olsa bir kuşku var mı" sorusunu ise Kılıçdaroğlu şöyle cevapladı:

"Hayır, sahip çıkacağı konusunda en ufak bir kuşkum yok. Neden? Çünkü o, cumhuriyete ve cumhuriyetin değerlerine inanıyor. Eğer cumhuriyet olmasaydı, Tunceli'nin küçük bir köyünde doğan Kemal Kılıçdaroğlu CHP'ye genel başkan olamazdı, eğer bu ülkede cumhuriyet olmasaydı Recep Tayyip Erdoğan hayatında başbakan olamazdı. Eğer bu ülkede cumhuriyet olmasaydı Sayın Abdullah Gül bu ülkeye cumhurbaşkanı olamazdı. Bu devrimlerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu en iyi bilen Ekmeleddin Bey. Neden? Batı'yı da görüyor, Doğu'yu da görüyor. Cumhuriyetin Türkiye'ye neler getirdiğini de görüyor. Laikliğin ne kadar önemli olduğunu görüyor. Orada kadınlara hak verilmemesinin Ortadoğu'yu nasıl şekillendiğini, Batı'da nasıl algılandığını gözlüyor. Böyle bir insanın cumhuriyetin değerlerini, Atatürk'ü, laikliği reddetmesi mümkün değil. Yaşamıyla ailesiyle mütevazı yaşayan, bilime, cumhuriyetin değerlerine önem veren, saygıdeğer bir insan."

"LEKESİ YOK"

İhsanoğlu'nun babasının Mehmet Akif Ersoy'un en yakın arkadaşı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal'e yazdığı mektupta, 'Ömrüm olsaydı, ömrümün bir kısmını sana verirdim, Allah benden alsın, senin ömrüne ilave etsin' diyen birisi. 'Küserek gitti...' Böyle yargılamamak lazım" diye konuştu.

İhsanoğlu ile konuşulduğunda samimiyet, tevazu, bilgili ve saygılı bir insanın görüldüğünü, kibrin görülmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, aradıkları cumhurbaşkanı adayının İhsanoğlu olduğunu kaydetti.

Bir siyasi partiye genel başkan seçmediklerini, herkesin cumhurbaşkanı olacak birisini seçtiklerini belirten Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nun geçmişiyle ilgili hiçbir şaibeli şeyin, kara lekenin bulunmadığını dile getirdi.

"SEVECEN BİR İNSAN"

"Ekmel beyin hayatını araştırdınız mı?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, şu cevapı verdi:

"Emin olun fotoğraflarına kadar araştırdım. Hangi liderle, nerede fotoğraf çektirdi, bütün fotoğraflar... Her şeyiyle araştırdık. Sonra şunu gördük; Gerçekten her düzeyde, bilgi, eğitim düzeyi ne olursa olsun, her düzeyde insanın rahatlıkla kucaklayacağı bir insan. Sevecen bir insan, baktığınız zaman görüyorsunuz zaten bunu. Şu soruyu asla ona sormadım; 'Siyasi görüşünüz nedir, hangi partiyi desteklediniz?' Bu doğru değil."

YAŞAR KEMAL VE ORHAN PAMUK

İhsanoğlu'nun bilim tarihini bu kadar iyi bilen ender insanlardan olduğunu, hemen hemen bütün liderlerle ilişkilerinin bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Rahmetli Ecevit, o da bu konularda çok titizdi. Onun başbakanlığı döneminde, üstün hizmet madalyasını cumhurbaşkanının elinden alan... Siz devlet olarak buna devlet üstün hizmet madalyası veriyorsunuz. Buna baktığınız zaman aslında bir değeri, görüşü ne olursa olsun takdir ediyorsunuz, veriyorsunuz" dedi.

Cumhurbaşkanının çok iyi yetişmiş bir bilim adamı, sanatçı olabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Yazar Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk'un de cumhurbaşkanlığı için akıllarından geçtiğini söyledi.

Parlamenter sistemi savunuyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak seçtikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun parlamenter sistemi savunduğunu belirterek, "Başkanlık sisteminin doğru olmadığına inanıyor. O nedenle cumhurbaşkanı olmak istiyor. O nedenle 'sabah-akşam hükümetin işine müdahale etmek gibi bir düşüncesinin olmadığını' kendisi de ifade ediyor" dedi.

Birinci turda seçilir

Kılıçdardoğlu, "Birinci turda Ekmel Bey'in seçileceğine inanıyorum. Çünkü halkın sağduyusuna inanıyorum. Ben, Ekmel Bey'in Mustafa Kemal'e, laikliğe karşı olduğunu bilsem, böyle birşeyi bırakın teklif etmeyi, yanından bile geçmeyiz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 09:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48