banner39

Kılıçdaroğul'ndan Gül'e 'veto' çağrısı

CHP Genel Başkanı, Köşk'e gönderilen yeni eğitim yasasının Gül tarafından veto edilmesi çağrısında bulundu

Politika 07.04.2012, 14:45 07.04.2012, 14:45
Kılıçdaroğul'ndan Gül'e 'veto' çağrısı

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sayın Cumhurbaşkanı, 8 yıllık kesintisiz eğitimden ne tür bir zarar gördü bu halk? Ne tür zarar gördü öğrencilerimiz ki 4 4 4'e geçiyoruz? Bunun yanıtını önce öğrenmek zorundadır ve olaya böyle bakmak durumundadır'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi'ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve belediye meclis üyeleriyle kahvaltı yaptı.

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi'nden ayrılırken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın Köşke gönderildiğinin hatırlatılarak, ''Cumhurbaşkanı'na bir çağrınız var mı'' diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bu ülkeyi yöneten herkesin sorumluluğu var. Bulundukları mevkiye göre bu sorumluluklar ağırlaşarak devam eder. Sayın Cumhurbaşkanı da eğitimi yasası ile ilgili eğitim fakültesi dekanlarını, eğitimle ilgili sivil toplum örgütlerinin yöneticilerini, eğitimcileri çağırıp görüş alabilir. Eğitim sisteminin parçalanmaya tahammülü yoktur. Eğer sistem parçalanırsa eğitimi parçalamış oluruz. O açıdan Sayın Cumhurbaşkanı, 8 yıllık kesintisiz eğitimden ne tür bir zarar gördü bu halk? Ne tür zarar gördü öğrencilerimiz ki 4 4 4'e geçiyoruz. Bunun yanıtını önce öğrenmek zorundadır ve olaya böyle bakmak durumundadır.''

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın, ''Türk eğitimini parçaladığını ve çocukların geleceği açısından olumlu olmadığını'' iddia eden Kılıçdaroğlu, ''Bunu herkes kabul ediyor, herkes böyle biliyor. Hatta Milli Eğitim Bakanı da bunu kabul ediyor'' dedi.

9 yaşındaki bir çocuğa ''mesleğini seç'' denilemeyeceğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Eğer ona mesleğini seçme konusunda o yaşta bir zorunluluk getirirseniz, onun hayatını karartırsınız. Belki ilerde farklı bir meslek seçecektir. O nedenle 8 yıllık kesintisiz eğitimin üstüne yeni ilave yapılabilir. O da zorunlu hale getirilebilir. Burada herhangi bir sorunumuz yok. Altyapı da müsait değil. 5 yaşındaki bir çocuğu nasıl zorunlu eğitimin kapsamında 1'inci sınıfa alacaksınız? Hangi anne 5 yaşındaki çocuğunu ilköğretime gönderecek? Onun altyapısı nerede? O çocukları eğitecek öğretmen bile yok yeteri kadar Türkiye'de. O nedenle çok sorunlu bir alan. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz ne kadar büyük sorunlar yarattığını. Umuyorum Sayın Cumhurbaşkanı bu süreci dikkate alır ve değerlendirir.''

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü