banner39

'Âkiller'in İmralı teklifi kabul edilmedi

Dolmabahçe'deki toplantıda akil insanlardan Celalettin Can 'İmralı ve Kandil'e de gidelim' dedi ama Başbakan Erdoğan bu teklifi reddeti

Politika 06.04.2013, 13:03 06.04.2013, 14:51
'Âkiller'in İmralı teklifi kabul edilmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Perşembe akşamı bir araya gelen ‘Akil insanlar’ çeşitli teklifler sundu. Başbakan Erdoğan’ın beklentilerini dinleyen gruptan söz alanlar, komisyonun nasıl çalışacağı konusunda hem bilgi aldı, hem de öneri getirdi.

Akşam gazetesinden Erhan Seven'in haberine göre bu önerilerin arasında en ilginci eski Dev-Yol lideri olan,yıllarca cezaevinde kalan 78’liler Derneği Başkanı Celalettin Can’dan geldi. Can, konuşmasına kısa bir sunum yaparak başladıktan sonra, komisyonun yapması gerekenler ile ilgili taleplerini iletti.

Can, ‘komisyon olarak görüşmelerimizi sadece panel ve konferanslarla ya da vatandaşla yapmayalım. Ayrıca bu sürecin çok önemli bir tarafı olan İmralı ve örgütün dağ kadrosu  Kandil ile görüşelim. İmralı ve Kandil ile görüşülmezse eksik kalabilir’ önerisini Başbakan Erdoğan’a sundu.

Can’ın sözlerini not alan Başbakan Erdoğan, basına açık konuşmasında söylediği bazı sözleri yineledi. Başbakan, bu komisyonun öncelikli amacının süreci vatandaşa doğru anlatmak olduğu ifade ederek, İmralı ve Kandil’e siyasilerin ziyaretlerinin söz konusu olduğunu söyledi.

Erdoğan, Can’a ‘Bu ziyaret teklifiniz yasal mevzuata uygun değil. Zaten şu anda siyasilerin ziyaretleri söz konusu. BDP’liler gidiyor. Akil adamların amacı bu süreçte milletle buluşmak, halka süreci anlatmak’ cevabını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?