banner39

Kışanak: Artık daha çok sahip çıkacağız

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''Bundan sonra cenazelerimize daha fazla sahip çıkacağız'' dedi.

Politika 16.12.2012, 20:43 16.12.2012, 20:43
Kışanak: Artık daha çok sahip çıkacağız

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, bundan sonra cenazelerine daha fazla sahip çıkacaklarını söyledi.

Kışanak, partisinin il binasında yaptığı konuşmada, KCK operasyonlarıyla Kürt halkının iradesinin kırılmak istenildiğini öne sürdü.

Bu güne kadar Kürt halkının değerlerini kabul etmeyen, baskıcı rejimleri çok gördüklerini ifade eden Kışanak, şöyle konuştu:

''Ancak Kürt halkı bu iktidar döneminde hiç bu kadar hakarete uğramamıştır. 'Seçmeli ders verdik, buna razı olacaksınız, ana dilde eğitim olmaz' diyorlar. Bunu söylerken 'yani haddinizi bilin diyorlar'. Biz de buradan açıkça söylüyoruz, 'siz de haddinizi bilin. İktidara düşen bu iradeye saygı göstermektir. Bunun dışındaki arayışların tamamı boştur. Cenazelere sahip çıkma konusunda gösterilen yaklaşımı da kınıyoruz. Bundan sonra cenazelerimize daha fazla sahip çıkacağız.''

Suriye'deki halkların bir özgürlük arayışı olduğunu, Suriye'de demokratik bir rejim inşa edilecekse, bunun en büyük inşa gücünün Kürt halkı olduğunu öne süren Kışanak, ''Çünkü Kürt halkı kendisini örgütleyerek bu sürece hazırlamıştır. Yıkıcı bir güç değil kurucu bir güç olarak Kürt halkı, Suriye'de, demokratik bir Suriye'nin inşa sürecine en hazırlıklı halktır. Kürt halkının yanında durmadan onların taleplerine destek vermeden, demokratik bir Suriye inşa edilemez'' dedi.

Çete örgütlerini silahlandırarak Serekani'de (Rasulayn) bir provokasyon tezgahlamaya çalışıldığını iddia eden Kışanak, şunları söyledi:

''Açıkça suçluyoruz. Bunun bütün kanıtları, bilgileri, tanıkları mevcuttur. Dün Ceylanpınar'da halkla toplantı yaptık. Açıkça bu çete faaliyeti Türkiye'de organize edilerek, silahlanmaları temin edilerek, sınırdan geçirilerek karşı tarafta Serekani'de bir çatışma ortamı yaratılmaya çalışılıyor. Serekani'den kaçıp gelen Arap ailelerle de konuştuk. Onlarda 'bizim Serekani'de Kürtlerle aramızda şimdiye kadar hiçbir sorun yaşanmadı. Ancak dışardan gelen silahlı militanlar bir çatışma çıkartıyorlar. Bu Arap-Kürt çatışmasına dönük bir politikadır. Bu politikayı çok tehlikeli buluyoruz. Halkları karşı karşıya getirmeye çalışan bir Arap-Kürt çatışması yaratmaya çalışan bir politikadır. Ceylanpınar'da Kürtler ve Araplar arasında bir sorun yok. Bundan sonra bir sorun çıkarsa sorumlusu AK Parti Hükümetidir.''

Kaynak: AA

 

Yorumlar (1)
hakan 10 yıl önce
pkk diyecek ama dili varmıyor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?