KKTC'ye su harekatı

Türkiye, içme suyu sıkıntısı çekilen KKTC’ye deniz altından döşenecek boru hattıyla su verecek. Ada’da sorun çözülürse su Rumlara da verilecek

KKTC'ye su harekatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC'ye deniz altına döşenecek boru hattıyla su götürüleceğini söyledi.

Akşam gazetesine konuşan Veysel Eroğlu, kısaca şunları söyledi:

“7 Mart’ta Anamur Alaköprü Barajı'nın temelini attık. Çünkü projenin en uzun kısmı burasıydı. 4 yıllık bir süreçte bu barajın tamamlanması planlanıyor. Proje, Alaköprü Barajı, kara yapıları, deniz geçişi ve KKTC'deki baraj olmak üzere 4 aşamalı. İhaleleri ayrı ayrı yapıyoruz.

30 Mart'ta Kıbrıs'a gidip Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı'nın temelini atacağız. Benimle birlikte Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da gelecek. KKTC'den de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile KKTC Başbakanı İrsen Küçük katılacak.

İçme suyu geçiş projesinin deniz geçişi 80 km. Ama barajdan baraja 107 kilometreyi buluyor. Projeyle, yılda 75 milyon metreküp su akışı sağlanacak.

Barış olursa Rum kesimine de yetecek kadar su götürüyoruz. Merak etmeyin, Akdeniz'de fazla akan suyu oraya gönderiyoruz.

Sadece KKTC değil Ortadoğu'yu, Gazze'yi ve Filistin'i de susuz bırakmak istemiyoruz. Başbakanımız talimat verirse, KKTC'den ya da başka bir projeyle buralara su götürme çalışmalarımız var.

Türkiye'nin su sorunu yok. Sadece İstanbul'un değil, tüm Büyükşehirler olmak üzere 2060 yılına kadar su sıkıntısı yok."

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 09:19
banner53
YORUM EKLE

banner39