Koalisyon görüşmeleri bugün başlıyor

Koalisyon görüşmelerine bugün CHP ile başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hiçbir ön yargı ve ön kabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok. Hükümet etmenin gerektirdiği bütün ana unsurları, muhtevi konuları görüşmeye hazırız" dedi.

Politika 12.07.2015, 22:16 13.07.2015, 11:33
Koalisyon görüşmeleri bugün başlıyor

Koalisyon görüşmeleri bugün Ak Parti ile CHP arasında başlıyor. Ak Parti-CHP görüşmesi, saat 14.00'de CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşecek. Davutoğlu, koalisyon turlarına yarın ve öbür gün de devam edecek; Yarın MHP'yi, Çarşamba günü ise HDP'yi ziyaret edecek.

HEYETLERDE HANGİ İSİMLER VAR

CHP'yi ziyaret edecek Ak Parti heyetinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Ayşenur Bahçekapılı yer alacak.

CHP heyetinde ise Genel başkan Kemal kılıçdaroğlu'nun yanında, Faik Öztrak, Akif Hamzaçebi, Haluk Koç ve Selin Sayek Böke bulunacak.

ASIL PAZARLIK BAYRAMDAN SONRA

Davutoğlu'nun bugün başlayacak ve üç gün sürecek olan ilk tur görüşmelerinin "nezaket ziyaretleri" olması bekleniyor.

Nitekim CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da hafta sonunda yaptığı açıklamada, "ilk tur görüşmelerden sonuç çıkmaz. İkinci tur görüşmelerde belki daha sağlıklı sonuç elde edilebilir" demişti. Kılıçdaroğlu, CHP'nin koalisyon kurmak için açıkladığı 14 ilkeden taviz verilmesinin mümkün olmadığını da söylemişti.

DAVUTOĞLU'DAN NEZAKET ÇAĞRISI

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yenikapı'daki iftar yemeğinde dün akşam yaptığı konuşmada "Buradan bütün siyasi partilerimize seslenmek istiyorum. Ben onların misafiri olduğum her anda siyasi nezaket, siyasi basiret ve feraset duyguları içinde götüreceğimiz bütün teklifleri, düşüncelerimizi, kanaatlerimizi açık yüreklilikle ve bu ülkenin sadece başbakanlık görevini, sorumluluğunu almış bir vatandaş olarak değil, bütün diğer vatandaşlarıyla eşit haklara sahip, bu ülkeye en derinden aidiyet hisseden bir kardeşiniz olarak bunları konuşacağız" ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR ÖN ŞARTIMIZ YOK"

"Hiçbir ön yargı ve ön kabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok" diyen Başbakan Davutoğlu, konmuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümet etmenin gerektirdiği bütün ana unsurları, muhtevi konuları görüşmeye hazırız. Sadece hükümetle ilgili olmayan hususları bütün bu tartışmaların dışında tutmak gerektiğini düşünüyoruz, başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere. Bu tür tartışmaların ötesinde, iyi niyetle masaya oturacağız. İnşallah hayırlı bir netice hasıl olur."

CHP'NİN TAVRI

Görüşmeler öncesinde Kılıçdaroğlu'dan gelen son açıklamada, Ak Parti ile uzlaşma ihtimalini düşük gördüğü ifade edildi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pazartesi günü yarın Ak Parti ile  yapacakları koalisyon görüşmesine ilişkin olarak, "14 kuralımıza bakınca CHP - AKP koalisyonu olasılığını düşük görüyorum ben" dedi. "Biz koalisyon görüşmelerinde ‘Erdoğan faktörü’nün tümüyle devre dışı tutulmasını istiyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, "MHP - AKP koalisyon ortaklığı olasılığını daha güçlü görüyorum" ifadesini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?