banner15

Kocaoğlu: Bir daha aday olmayacağım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "2014 yerel seçimlerinde aday olmayacak bir kişi biliyorum. O da Aziz Kocaoğlu'dur. Milyonda bir ihtimal dahi yok" dedi.

Kocaoğlu: Bir daha aday olmayacağım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun grup toplantısında bir daha başkanlığa aday olmayacağına yönelik açıklama yaptığı iddia edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir ile ilçeler arasındaki yetki, görev ve sorumluluk alanındaki anlaşmazlıkların çözümü için bir komisyon kurulacağını söyledi. Komisyon ilçe belediyelerden bürokratların katılımıyla bütün başkanların altına imza atacağı bir yönerge hazırlayacak. Yönerge Eylül ayındaki meclis toplantısında yürürlüğe girecek. Böylelikle Büyükşehir ve bağlı ilçe belediyelerinin yetki ve sorumlulukları uzlaşı içinde karara bağlanacak.

Öte yandan Kocaoğlu'nun 2014 seçimlerinde aday olmayacağını açıkladığı öğrenildi. Son günlerde, bazı belediye başkanlarıyla arasında yaşanan kriz meclis öncesi yapılan grup toplantısında da gündeme geldi. Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün söz alarak, "Sayın Başkan biz size rakip değiliz. 8 belediye başkanı arasında kimse size rakip değil. Biz hizmet etmek istiyoruz" diye konuştu. Bunun üzerine Kocaoğlu, "Bu grupta, 2014 yerel seçimlerinde aday olmayacak bir kişi biliyorum. Tek kişi biliyorum. O da Aziz Kocaoğlu'dur. Milyonda bir ihtimal dahi yok. Herkes istediği yere aday olabilir" diye konuştuğu öğrenildi.

Grup toplantısında söz alan bazı meclis üyelerinin, "Yerel seçimlerde sıkıntı yaşayabiliriz. AKP'nin 2014 seçimlerinde İzmir'i alma ihtimali var. Meclis üyeleri yok sayılıyor. Sevgisizlik var" diyerek yakındıkları öğrenildi. Bunun üzerine Kocaoğlu'nun da "Ben sizi hiç yok saymadım. Herkese aynı mesafede olmaya özen gösterdim" dediği öğrenildi.

Bundan sonra grup toplantısının saat 17.00'da değil 16.00'da toplanması, gruptan önce 15.00 ile 16.00 arasında da Kocaoğlu'nun meclis üyelerini dinleyeceği yönünde karar alındığı kaydedildi.

"MİLYONDA BİR İHTİMAL DAHİ YOK"
Kocaoğlu'nun Çin seyahati dönüşü gerçekleştirdiği ilk meclis toplantısı gergin geçti. Meclis toplantısı öncesi yapılan CHP grup toplantısında söz alan Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, 8 ilçe belediye başkanının bir araya gelme gerekçesinin tamamen hizmet amaçlı olduğunu belirterek, "Biz Büyükşehir bürokratlarına laf geçiremiyoruz. Kendi ilçemde 1 metrelik yol yaptırmak için bile bürokratların önünde eğilemem. Belediyeye geldiğimde bürokratlar bacak bacak üstüne atıp bizimle ilgilenmiyor. Bu yapılan terbiyesizliktir" dediği ifade edildi.

Bu duruma sinirlenen Kocaoğlu'nun "Sen bürokratlarıma terbiyesiz diyemezsin" karşı çıktığı belirtildi. Tekrar söz alarak 8 ilçe beleidye başkanının birlik oluşturma amacını da açıklayan Özgün, "Sayın başkan size rakip değiliz. 8 belediye başkanının hiçbiri size rakip değil" dediği öğrenildi. Bu gelişmeler üzerine adaylığı hakkında çarpıcı açıklamada bulunan Kocaoğlu'nun "Bu grupta, 2014 yerel seçimlerinde aday olmayacak bir kişi biliyorum. Tek kişi biliyorum. O da Aziz Kocaoğlu'dur. Milyonda bir ihtimal dahi yok. Herkes istediği yere aday olabilir" dediği öğrenildi.

"DÜŞÜNME FIRSATI BULDUM"
Meclis grup toplantısının ardından basına açıklama yapan Kocaoğlu, beş günlük Çin seyahatinde konuyu uzun uzun düşünme fırsatı bulduğunu söyledi. 8 belediye başkanı ile arasında bir problem olmadığını başından beri söylediğini belirten Kocaoğlu, "5216 ve 5393 sayılı ilçe belediyeleriyle Büyükşehir Belediyesi yasasındaki görev bölüşümünde açık olmayan noktaların bulunduğu ve bundan dolayı da görev, yetki ve sorumluluk anlamında belli sıkıntılar doğabileceği, ana sorunun bu olduğuna konusunda karar verdim. Bugün hemen geldim konunun uzmanları hukukçular, akademisyenler ve Avrupa'dan örneklerini bilen, uygulayan bir komisyon oluşturup, ilçe belediyeleri ile Büyükşehir arasındaki ilişkilerin hem yasal çerçevesi, hem sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesi içinde hem felsefesini hem uygulamasını bir yönerge ile belirlemeye yönelik çalışma başlattık" dedi.

Çalışmanın Eylül ayı meclisine geleceğini belirten Kocaoğlu çalışma esnafında bütün belediye başkanlarından görüş ve öneri alınacağını kaydetti. Ortak çalışmanın belediye başkanları tarafından imzalandıktan sonra Meclis'e geleceğini belirten Kocaoğlu, "Bu bizim çalışma kılavuzumuz, yetki ve sorumlulukları paylaşım kılavuzumuzu olacak. Yetki görev ve sorumluluk çerçevemizi belirlemiş olacağız" diye konuştu.

"2014 SEÇİMLERİNE KADAR YOL HARİTAMIZI BELİRLEYECEĞİZ"
Bürokratları ile Salihli'de yaptığı toplantı sonrasında bazı ilçe belediye başkanlarını ziyaret ettiğini, ziyaretlerine yarın da 3 belediye ile devam edeceğini belirten Kocaoğlu, "Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra 2014 seçimlerine kadar Büyükşehir Belediyesi neler yapacak, hangi ilçelerde görev yapacak, hangi projelerde, hangileri yatırım, hangileri temel atma gibi takvim de vererek. 2014 seçimlerine kadar yol haritamızı belirleyip hem İzmirli hemşehrilerimizle, hem yerel yönetimlerle, hem sakinlerimizle paylaşacağız. Herşey açık net şeffaf devem edeceğiz" dedi. Başkan Kocaoğlu, belediye başkanlarının taleplerini bildiğini, hiçbir belediye başkanının gelirlerini düşürmeyi aklından bile geçirmediğini sözlerine ekledi.

GAZETECİLERE KIZDI
Açıklamasının ardından toplantıya katılan gazetecilerin belediye başkanlarının toplu randevu talebi ile ilgili sorusu karşısında sinirlenen Başkan Kocaoğlu "Soru sorun demedim" karşılığını verdi. Daha sonra, bu son bölümün kamera kayıtlarından çıkartılmasını isteyen Kocaoğlu, gazetecilerin, söylenen sözlerin kayıtta kalacağını belirtmesi üzerine öfkelendi. Bu sırada Basın Danışmanı Reşat Yörük araya girerek gazetecilere açıklama yapmak istedi ancak Kocaoğlu, "Ben hayatımda hiçbir zaman çizmeyi aşmamaya çalışıyorum. Lütfen çizmeyi aşmayalım, acı olur" diye çıkıştı.

"2014 SEÇİMLERİNDE AKP'NİN İZMİR'İ ALMA İHTİMALİ VAR"
Grup toplantısında söz alan bazı meclis üyelerinin, "Yerel seçimlerde sıkıntı yaşayabiliriz. AKP'nin 2014 seçimlerinde İzmir'i alma ihtimali var. Meclis üyeleri yok sayılıyor. Sevgisizlik var" diyerek yakındıkları öğrenildi. Bunun üzerine Kocaoğlu'nun da, "Ben sizi hiç yok saymadım. Herkese aynı mesafede olmaya özen gösterdim" dediği öğrenildi. Bundan sonra grup toplantısının saat 17.00'da değil 16.00'da toplanması, gruptan önce 15.00 ile 16.00 arasında da Kocaoğlu'nun meclis üyelerini dinleyeceği yönünde karar alındığı kaydedildi.Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 07:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35