Komisyon, dokunulmazlığı görüştü

TBMM Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı maddesini müzakere etti. Hazırlanacak metin 4 Eylül Çarşamba günü komisyonda ele alınacak.

Komisyon, dokunulmazlığı görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Anayasa Yazım Komisyonu, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı maddesini müzakere etti. 

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı maddesinin değerlendirme aşamasının tamamlandığını, danışmanların, bu müzakere kapsamında bir mutabakat metni oluşturmak üzere çalışacaklarını belirtti.

Yasama dokunulmazlığı konusunda Türkiye'nin temel bir reforma doğru gittiğini kaydeden İyimaya, mevcut uygulamada dokunulmazlığın kaldırılması durumunda, tutma, tutuklama, yargılama ve sorgulamanın aynı anda yapılabildiğini hatırlattı.

İyimaya, "Eğer hazırlanacak olan maddede mutabık kalınırsa yasama organına bir dokunulmazlık talebi geldiği zaman, yasama organı bu sorunu bölümlere ayırarak değerlendirecek. Tutmaya, tutuklamaya, yargılamaya, sorgulamaya ayrı ayrı karar verebilecek. Bunlardan hepsine birden izin vereceği gibi bazılarına da izin verebilecek. Örneğin 'yargı organına tutuklama iznini vermiyorum' da diyebilecek. Bu önemli bir dönüşüm" diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığını ayrı ayrı maddelerde düzenlemeyi önerdiklerini ifade etti. Batum, her iki maddenin de ayrıntılı bir şekilde tanımlanması halinde bu konuda bir karmaşa yaşanmayacağını dile getirdi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, yasama sorumsuzuluğu ve dokunulmazlığı konusunda partiler arasında belli noktalarda yakınlaşmaların olduğunu, danışmanların bu yakınlaşmalar çerçevesinde bir çalışma yapacağını söyledi. Kart, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı aynı maddede olsa bile ayrı fıkralarda düzenleyeceklerini ifade etti.

Danışmanlar, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı ile daha önce müzakere edilen yargı, eğitim ve öğretimle ilgili müzakereler ışığında bir metin hazırlayacak. 4 Eylül Çarşamba günü yeniden toplanacak olan komisyon, bu metin üzerinden çalışmalarına devam edecek.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 18:54
banner53
YORUM EKLE

banner39