banner39

Komisyon Recai Kutan'ı dinleyecek

Meclis Darbe Komisyonu, Saadet Partisi eski lideri Recai Kutan'ı dinleyecek

Politika 20.06.2012, 16:29 20.06.2012, 16:29
Komisyon Recai Kutan'ı dinleyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın dinleneceğini bildirdi.

Şahin, parlamentoda düzenlendiği basın toplantısında, komisyonun bugünkü toplantısında alt komisyonların gerçekleştirdiği çalışmaların değerlendirildiğini söyledi.

TBMM'nin tatile girmesi durumunda alt komisyonların nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceğinin tartışıldığını anlatan Şahin, ''Meclis tatili sonrasında komisyonlarımızın faaliyetlerine devam edip etmeyeceği konusunda müzakereler yapılmıştır'' dedi.

Özellikle, 1960 ve 1971 askeri müdahalelerini araştıran alt komisyonun şu ana kadar 3 kişiyi dinlediğini anımsatan Şahin, şöyle devam etti:

''Önümüzdeki hafta içerisinde de İstanbul Dolmabahçe'de Milli Birlik Komitesi'nin 4 üyesini daha dinleme kararı almıştır. 28 Şubat alt komisyonu ise geçen hafta özellikle yazılı basınımızı dolaşmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde ise 2 yazılı basın kuruluşu daha ziyaret edilecektir. Komisyon, Pazartesi gününden itibaren de İstanbul'da dinlenmesi gereken isimleri gündeme almıştır.

Özellikle, 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırasına tanıklık etmiş olan siyasilerimizin tamamı önümüzdeki hafta içerisinde dinlenecektir. Bunların arasında Meclis'te faal olarak milletvekilliği yapan, halen bakanlık yapan isimler de vardır.''

Bu isimler arasında eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın da yer aldığını belirten Şahin, Kutan'ın yarın ilgili alt komisyonda dinleneceğini söyledi.

Şahin, Avrupa'da, Güney Amerika'da ya da Afrika'da darbe yaşanmış ülkelere ilişkin araştırma yapıldığını belirterek, ''Bizim gibi NATO ülkesi olan ülkelerde benzer nitelikte darbe olmuşsa bunları yerinde incelemek üzere gerekirse bir dış gezide de düzenlenebileceği komisyonumuzda görüşüldü ama bununla ilgili net bir karar alınmadı'' diye konuştu.

Yabancı bilim adamlarının ülkelerinde gerçekleşen darbelere ilişkin Türkiye'de verdikleri konferanslarda sundukları tebliğlerin de Türkçe'ye çevrilmesine ilişkin çalışma başlatılmasına karar verildiğini anlatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sizlerin yakından takip ettiği isimlerin dinlenmesi konusunda da önümüzdeki hafta içerisinde de karar alınacak. Görüşmeler yapılıyor. Özellikle, başbakanlık yapmış isimleri sayın Komisyon Başkanımız bizzat telefonla aramak suretiyle önümüzdeki hafta içerisinde davet edecek. Uygun görülürse Dolmabahçe'deki TBMM ofisinde onların bilgi ve görgüsüne başvuracağız. Diğer isimlerin tamamına ise bugün itibarıyla resmi yazılar yazılıyor. Önümüzdeki hafta içerisinde İstanbul'da, Ankara'da uygun görülen mekanlarda bu isimlerin de bilgi ve görgüsüne başvurmuş olacağız.''

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?