banner39

Komutanların ayrılmasına 'devrim' yorumu

Financial Times'ın yorumuna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki emeklilikler Türkiye'nin son on yılda geçirdiği siyasi devrimle açıklanabilir

Politika 02.08.2011, 08:46 02.08.2011, 08:48
Komutanların ayrılmasına 'devrim' yorumu

Financial Times'ta yer alan makalede, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki emekliliklerin Türkiye'nin son on yılda geçirdiği siyasi devrimle açıklanabileceği yorumuna yer verildi.

Financial Times gazetesinde yer alan David Gardner imzalı makale, Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile üç kuvvet komutanının cuma günü gerçekleşen emekliliklerini yorumluyor.

Emekliliklerin vatandaşlar tarafından neredeyse fark edilmediğini yazan Gardner, bunun Türkiye'nin son on yılda geçirdiği siyasi devrimle açıklanabileceğini ifade ediyor.

Gardner'a göre, değişen güç dengelerinin birincil zaiyatı ise ordu oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara geldiği 2002 yılında bu sonucun Türkiye uzmanlarının çoğu tarafından öngörülmediğini ifade eden Gardner, kritik dönüm noktasının ise 2007 yılında Genelkurmay'ın internet sitesinden yapılan açıklamayla Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığının kabul edilemeyeceğinin söylenmesi olduğunu yazıyor.

Hükümet ile ordu arasındaki mücadeleyi hükümetin kazanmış olduğunu ancak ordunun iç hizmet kanunun hala siyasete müdahaleye izin verdiğini söyleyen Gardner, yazısını şu uyarılarla bitiriyor:

"Türkiye'nin yeni anayasının denetim ve denge mekanizmaları içermesinin sağlanması için daha kat edilecek çok yol var, ki bu özellikle de Erdoğan'ın başkanlık hedefi ve otoriter eğilimi düşünüldüğünde önemli. Ancak Avrupa'da haklı yerini arayan modern bir cumhuriyette bu denetim rolünü ordu oynamamalı."

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?