banner39

Körfezi kirleten gemi için 'özür'

Bakan Hayati Yazıcı, 6 yıldır İzmit Körfezi'nde bulunan ve gaz sızıntısı korkunç boyutlara ulaşan gemiye ilişkin, "Bu bizim ayıbımız, herkesten özür diliyorum." dedi

Politika 30.03.2013, 10:17 30.03.2013, 10:17
Körfezi kirleten gemi için 'özür'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmit Körfezi'nde 6 yıldır tehlike saçan LPG yüklü Panama bandıralı 'Chernomores' adlı kuru yük gemisiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, gaz sızıntısı korkunç boyutlara ulaşan gemiye ilişkin, "Bu bizim ayıbımız, herkesten özür diliyorum. İnşallah en kısa zamanda sonlandıracağız." diye konuştu.

Yazıcı, 'Körfez'deki LPG yüklü gemi' ile ilgili sorusuna cevap verdi. Konunun bakanlığın görev alanıyla bağlantılı ve yargısal boyutunun olduğunu ifade eden Yazıcı, yargının bağımsız, kendi kurallarına göre görev yaptığını kaydetti. Ardından şunları söyledi: "Yargı, tasfiyeyi gerçekleştirecek şekilde bir karar oluşturabilmiş değil. Dolayısıyla tasfiye edilebilecek hale gelip de bekletilmiş olsaydı, tamamen idari hata değil ama kusur söz konusu olur. Ne olursa olsun yargıya da takılmış olsa oradan kaynaklanmış olsa Türkiye'nin yaşadığı bu ayıp bizim ayıbımız. Bundan ötürü ben herkesten şahsen özür diliyorum. Böyle bir şey olmaması gerekir. Bizim gündemimizin ilk sıralarından biri bu. İnşallah bunu kısa zamanda, o kirliliği, o görüntüyü ortadan kaldırırız. Türkiye'ye yakışmayan bir şey. Bunu en kısa zamanda sonlandıracağız. Bu dosya nerede düğümlendiyse orayla da görüşeceğim."

Denizin ortasında çürümeye terk edilen Chernomores'te yapılan gaz kaçak kontrolü korkunç tabloyu ortaya çıkarmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?