Köşk seçimi rafa kaldırılıyor iddiası

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi uygulamasının önümüzdeki ilk seçimlerde uygulanmayacağı iddia ediliyor

Köşk seçimi rafa kaldırılıyor iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin Meclis tarafından gerçekleştirilmesi planlanıyor. Projeye, muhalefetin de sıcak baktığı konuşuluyor. Taraf Gazetesi'nin iddiasına göre AK Parti'liler yetkileri belli olan bir cumhurbaşkanını halka sunmanın anlamsız olduğunu söylüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gelecek yıl, üç sandık kurulabilir" açıklamasıyla gündeme gelen projenin rafa kaldırılacağı iddia ediliyor. Gelinen son noktada cumhurbaşkanlığı seçimi nin mevcut sistemde olduğu gibi Meclis tarafından gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ancak Meclis'in bu seçimi yapması için Anayasa değişikliği gerekiyor. Zira 2007'de yapılan referandumda "cumhurbaşkanını halkın seçmesi" onaylanmıştı. Bu düşünce hayata geçirilirse, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yönelik düzenlemenin bir dönem ertelenmesi gündeme gelebilir. Projeye, muhalefetin de sıcak baktığı konuşuluyor.

Ankara kulislerinde son dönemde konuşulmaya başlandığı belirtilen formüle göre, gelecek yıl sadece yerel seçimler yapılacak.

Yapılacak bir düzenleme ile bir dönem daha cumhurbaşkanı Meclis tarafından seçilecek. Ancak cumhurbaşkanını halkın seçmesi için Anayasa'da değişikliğe gidilmesi gerekiyor. 2007 referandumunda cumhurbaşkanını halkın seçmesi onaylanmıştı. Bu çerçevede Abdullah Gül'ün bir dönem daha cumhurbaşkanlığı yapmasının yolu açılacak. Ancak konuyla ilgili resmi bir hazırlığın olmadığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39