Köşk seçimlerinde gurbetçinin oyu kilit önemde

Ak Parti, Köşk seçimlerinde Saadet Partisi ile gurbetçilerin desteğini alabilirse ilk turda cumhurbaşkanını seçebilecek

Köşk seçimlerinde gurbetçinin oyu kilit önemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

30 Mart yerel seçimi bitti, Köşk hesabı başladı. 2007 yılında kabul edilen anayasa değişikliğine göre cumhurbaşkanını halk seçecek. Anayasa'ya göre iki turlu seçim öngörülüyor. İlk turda cumhurbaşkanı seçilebilmek için geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yüzde 51'ini almak gerekiyor. İlk turda bu çoğunluğa ulaşılamaması durumunda ise ikinci tur seçime gidilecek. İkinci tura ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

Aljezeera Türk'ün haberine göre Cumhurbaşkanlığı seçim takvimi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından resmen ilan edilmedi ancak ilk turun 10 Ağustos’ta, ikinci turun ise 24 Ağustos’ta yapılması öngörülüyor.

Türkiye’deki kayıtlı seçmen sayısı 52 milyon 695 bin. 30 Mart yerel seçiminde ise kesinleşmemiş rakamlara göre 46 milyon 510 bin kişi oy kullandı. Geçerli oy sayısı ise 44 milyon 725 bin civarında. Yani 30 Mart’ta kullanılan geçerli oy sayısı esas alınacak olursa cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanması için en az 22 milyon seçmenin oyuna ihtiyaç var. Seçimden birinci parti olarak çıkan Ak Parti 19 milyon 455 bin oy aldı. Ak Parti'nin tek başına ilk turda cumhurbaşkanını çıkarması için 2,5 milyon oya ihtiyacı var. Yurtdışı ve Saadet Partisi'nin oylarının toplamı ise 3 milyonu geçiyor. Ak Parti'nin yurtdışı oylarının çoğunluğunu alması ve Saadet Partisi'nin de destek vermesi durumunda ilk turda cumhurbaşkanının seçilmesi muhtemel görünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle bu yıl ilk kez yurt dışındaki Türkler bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek. Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Aralık 2013 tarihli verisine göre yurt dışındaki kayıtlı seçmen sayısı 2 milyon 734 bin 429.

30 Mart seçim sonuçlarına göre , il genel meclisi ve büyükşehir belediye meclisleri için kullanılan oylar esas alındığında AK Parti  19 milyon 455 bin, CHP 11 milyon 444 bin, MHP 7 milyon 875 bin, BDP-HDP toplamı 2 milyon 952 bin, Saadet Partisi 1 milyon 248 bin ve BBP 713 bin oy aldı.

BDP: ÇANTADA KEKLİK DEĞİLİZ

Bu arada BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, yerel seçimlerin ardından hükümetten çözüm sürecinde gözle görülür ve somut adımlar beklediklerini söyleyerek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürtlerin Ak Parti'ye desteğinin "çantada keklik" olmadığını, desteğin süreçte atılacak adımlara bağlı olduğunu belirtti.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda destek verip vermeyecekleri konusunda henüz karar vermediklerini ancak kararlarında çözüm sürecindeki adımların etkili olacağını belirten Buldan, şöyle konuştu:

"Bizim alacağımız kararın barış ve müzakere süreci ile bağlantılı olduğunu, hükümetin atacağı adımlarla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Yani hükümet, bakalım sürece ilişkin nasıl adımlar atacak? Basit, gözle görülür, Kürtleri tatmin edecek ve taleplerini karşılayacak adımlar olursa BDP ve HDP de buna ilişkin önemli kararlar alabilir. Ama şu aşamada destekleriz ya da desteklemeyiz diye bir şey söylemek pek doğru değil."

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39