banner39

Kritik ziyaret öncesi son temas

Kuzey Irak'a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gece saatlerinde Başbakan Erdoğan'la bir görüşme gerçekleştirdi

Politika 01.08.2012, 04:09 01.08.2012, 09:26
Kritik ziyaret öncesi son temas

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak'a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu kabul etti. AK Parti Genel Merkez'de gerçekleştirilen görüşme, yaklaşık 1.5 saat sürdü.

NTV'nin haberine göre görüşmede Davutoğlu'nun yapacağı ziyarete ilişkin ayrıntılar ele alındı.

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani'nin 'Suriye'deki Kürtlere askeri eğitim verdik' açıklamasına Başbakan Erdoğan sert tepki göstermiş ve Davutoğlu'nun Kuzey Irak'a resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Davutoğlu, bugün yapacağı ziyarette Mesut Barzani ile görüşecek ve Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerden Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı aktaracak.

Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurgulayacak olan Davutoğlu, ayrıca Barzani'den Suriye'nin kuzeyinde kontorlü ele geçiren PKK bağlantılı PYD'ye destek vermemesini de isteyecek.

MKYK'DA SURİYE BRİFİNGİ

Öte yandan Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında da gündem Suriye'ydi.

3.5 saat süren toplantıda Suriye'deki gelişmelerle ilgili kurula bilgi veren Davutoğlu, ülkenin kuzeyinde Kürt oluşumunun meydana geldiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Davutoğlu, "Kesinlikle endişe etmeye gerek yok, bölgede bir Kürt oluşumu ya da Kürt devletinin kuruluma durumu söz konusu değil. Türkiye olayları takip ediyor. Kamışlı ve diğer Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerler birbirine uzak yerler. Aralarında 100-150 kilometre olan bu yerlerde bölgesel bir Kürt yönetimi kurulma ihtimali hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Ama biz her ihtimale karşı bölgede ipleri elimizde tutmak istiyoruz" diye konuştu.

MKYK öncesinde ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridum Sinirlioğlu ile görüşen Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile de telefonda bir görüşme yaptı.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?