banner15

Kürt kimliğinin tanımı CHP'lileri böldü

CHP'li Atilla Kart, partisinden Birgül Ayman Güler ve Süheyl Batum'un aksine, "Türkler millet, Kürtler milliyet sözünü kabul etmiyoruz" dedi

Kürt kimliğinin tanımı CHP'lileri böldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dünkü toplantısında anayasanın değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyecek hükümleri ele alındı. Partiler arasında anlaşma sağlanamadığı için madde metni yazılamadı. Star'ın haberine göre Türk kimliği, Kürt kimliği, kurucu meclis tartışmasının yapıldığı toplantıda CHP'li Atilla Kart ilginç çıkışlarda bulundu.

BDP İLE MHP'Lİ VEKİL ARASINDA ETNİSİTE TARTIŞMASI

Toplantıda BDP'li Bengi Yıldız, "Kürt milletini tanımasanız da biz milletiz. Resmi dil Türkçe olabilir ama anadil koyacağız" derken, MHP'li Faruk Bal, "Kürtler Türkiye'de etnisitedir. Nasıl İtalyanlar Amerikan toplumun etnisitesi ise nasıl Fransa'da Normanlar etnisite ise nasıl Yunanistan'da yaşayan Türkler Yunan toplumun etnisitesi ise Kürtler de yüzde 85'lik Türk nufusu içinde bir etnisetedir" diyerek Kürtlerin millet olmadığını anlattı.

CHP'LİLERİN "MİLLET-MİLLİYET" AYRIŞMASI

CHP'li Atilla Kart ise, kendi avukatlık yaptığı döneminde lise öğrencisi Sarfinaz İlboğa'nın sınıfta 'ben Kürdüm" dediği için yargılandığını, tutukluyken üniversiteyi kazandığını, şu anda doktorluk yaptığını, yine çocukken annesinin "anadilinin Kürtçe olduğunu söyleme" dediğini anlattı.

Kart ayrıca, CHP'li Birgül Ayman Güler'in sözlerini hatırlatarak, "Türkler millettir, Kürtler milliyettir diyor,  bu kabul edilebilecek birşey değildir. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

CHP'li Süheyl Batum ise, "Amerika'da duyuyoruz, bazen gıptayla bakıyoruz, çekik gözlü hakim var, vs. hiç biz onların sen nesin dendiğinde "japonum, çinliğim, polonyalıyım" dediğin duydunuz mu.

Amerikan milletinin üyeleri, etnik köken olarak da uzakdoğulu, İtalyan Polonya  asıllı" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 09:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35