Kurtulmuş: Bu demokrasi değişecek

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Halkın sadece oy verme mekanizmasına dönüştürüldüğü demokrasiyi, halkın egemen olduğu demokrasiye çevireceğiz'' dedi.

Politika 26.05.2011, 18:29 26.05.2011, 18:29
Kurtulmuş: Bu demokrasi değişecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kurtulmuş, milletvekili adaylarıyla Kapalıçarşı'da esnaf ziyaretinde bulundu.

Mahmutpaşa'daki esnafın da sorunlarını dinleyen Kurtulmuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Eski Türkiye'' defterinin kapandığını, 12 Haziran seçimlerden sonra yeni defterin açılacağını kaydederek, şöyle devam etti:

''Eski Türkiye derken, çözüm üretmeyip birbiriyle kavga eden, sokak çocukları gibi hakaret eden, ayağına çelme takan, karşı taraftakine böbürlenen, halkın hayrına olacak adımları atmayan ve el sıkışıp bir arada çözüm üretmeyen siyaseti kastediyoruz. Eski Türkiye derken, halkı sağcılar ve solcular, dindarlar ve laikler, Türkler ve Kürtler, Aleviler ve Sünniler, muhafazakarlar ve liberaller olarak bölen ve bu bölünme üzerinden kendilerine siyasi rant devşiren partileri kastediyoruz. Yurt dışından Türkiye'ye çizilen ekonomi programlarını harfiyen uygulayarak, bu ülkede herkesi borçlu hale getiren ekonomi programlarının uygulayıcılarını söylüyoruz. Şehrin içine alışveriş merkezlerini dikerek, esnaf ve sanatkarımızı dükkan kapatmak zorunda bırakan siyaseti kastediyoruz.''

Mahmutpaşa'ya gelip de ekonomi anlatmanın anlamı olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, Mahmutpaşa'nın nabzının Türk ekonomisinin durumunu yansıttığını, eskiden çarşının cıvıl cıvıl olduğunu kaydetti.

Kurtulmuş, 12 Haziran seçimlerinde yeni Türkiye'nin defterini ''vira bismillah'' diyerek açacaklarını belirterek, ''Yeni Türkiye'nin siyaset defterinde, halksız demokrasiyi, halkın sadece oy verme mekanizmasına dönüştürüldüğü demokrasiyi, halkın egemen olduğu demokrasiye çevireceğiz. Milletimizi herhangi bir partiye oy vermeye mahkum kitleler olmaktan çıkaracağız. 'Bu sistemin sahibi benim' diyebileceğiniz ileri demokrasiyi hep beraber kuracağız. Türkiye'nin ikinci sayfasında kalkınma var, ancak adaletsiz kalkınma yok. Zenginlerin daha zengin, yoksulların daha yoksul olduğu bir Türkiye yok'' şeklinde konuştu.

Bu topraklarda hiç kimsenin kendisini diğerinden aşağıda hissetmeyeceğini anlatan Kurtulmuş, yeni Türkiye'de hiç kimsenin din, dil, kültür, yaşam tarzı ve siyasi anlayışı dolayısıyla üstte ya da altta olmayacağını, Allah'ın her kulunu ''Hazreti insan'' olarak gören yeni bir düzen kuracaklarını söyledi.

 MHP YÖNETİCİLERİ HAKKINDAKİ KASET İDDİALARI

Bir gazetecinin, MHP yöneticileri hakkındaki kaset iddialarına ilişkin sorusu üzerine de Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Siyasette, toplum önünde olan insanlar gerçekten şeffaf bir fanusta yaşıyormuş gibi özel hayatlarına dikkat etmeliler. Bu bir bireysel ahlaksızlıktır. Bu işin siyasal ahlaksızlık yönü de vardır. İnsanların ya da siyasi partilerin kasetler üzerinden özel hayatlarına müdahale edilerek düzenlenmeye çalışılması siyasal ahlaksızlıktır. Bunun arkasında kimler varsa bu odakların ortaya çıkarılması gerekir. Deniz Baykal'ın kaset skandalının üzerinden bir sene geçti. O skandalın arkasındaki sorumlular çıkarılmış olsaydı, başka siyasiler hakkında bu tür kasetler üzerinden siyaset yapılamazdı. Bunu da çirkin bir siyasal ahlaksızlık olarak görüyorum.''

''MHP'nin oyları, kaset iddialarından etkilenir mi?'' sorusuna da Kurtulmuş, ''Zannetmiyorum. MHP'de yönetime ilişkin bir dizayn olacağı görülüyor. Seçim sonrasına ilişkin bir hesabın olduğu anlaşılıyor'' yanıtını verdi.

Açıklamalarının ardından bir iplikçi dükkanına giren Kurtulmuş, 2000'den itibaren uygulanan ekonomi programlarının Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediğini, son 8 yılda dükkanlarını kapatan esnaf ve sanatkar sayısının arttığını, piyasanın canlanması için esnafın üzerindeki yükleri kaldıracaklarını kaydetti.

Alışveriş merkezlerini şehir dışına çıkaracaklarını, esnaf ve sanatkarın bu merkezlerle ortak çalışabilmesini sağlayacaklarını anlatan Kurtulmuş, esnafın net kazancının yüzde 1'i oranında vergi ödeyeceğini söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?