Kurtulmuş, Erdoğan'ın bırakacağı tarihi açıkladı

Numan Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan'ın 28 Ağustos 2014 tarihine kadar hem başbakan hem de Ak Parti genel başkanı olarak kalacağını, bunda hiçbir yasal engelin de bulunmadığını söyledi

Kurtulmuş, Erdoğan'ın bırakacağı tarihi açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ak Parti Genel Merkezine gelişinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.  Bir gazetecinin, muhalefetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle, Başbakanlık görevinden istifa etmesi gerektiği yönünde görüş öne sürdüğünü hatırlatarak, bu konudaki
değerlendirmesinin sorulması üzerine, Kurtulmuş, "Türkiye'deki yasal mevzuat ortadadır. Sayın Başbakanımızın bu yasal mevzuat çerçevesinde eğer milletimiz teveccüh eder kendisini seçerse, 28 Ağustos gününe kadar, yani cumhurbaşkanı görevini devralacağı güne kadar partimizin genel başkanı ve başbakan olarak devam etmesinde hiç bir yasal sakınca yoktur" şeklinde konuştu.

Muhalefetin bu yöndeki eleştirilerinin normal olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Muhalefet böyle şeyler yapar, normaldir. Muhalefete şunu tavsiye ederim; bunlarla uğraşacağına önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yoğunlaşsınlar. Kendileri açısından daha iyi olur" diye konuştu.

Kurtulmuş, başka bir gazetecinin, "Yüksek Seçim Kurulu, bu yönde karar alırsa alternatif plan söz konusu mu" sorusunu da "Yüksek Seçim Kurulu'nun bu yönde karar almasını gerektirecek elinde yasal bir dayanağının olması lazım. Böyle bir yasal dayanak yok. YSK'nın bu yönde karar alacağını zannetmiyorum" şeklinde cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:21
YORUM EKLE

banner33

banner37