Kurtulmuş: Krizi keşke İslam ülkeleri çözebilse

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Suriye'ye 'dışarıdan' müdahalede asıl sebebin krizi Müslüman ülkelerin çözememesi olduğunu, İslam dünyasının ortak bir amaç etrafında birleşemediğini belirterek 'Çözüm üretme sırası artık bizde' dedi

Kurtulmuş: Krizi keşke İslam ülkeleri çözebilse

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk-Arap İlişkileri Merkezi (TAİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İslam Ülkeleri Kanaat Önderleri Forumu başladı. 22 ülkeden aydın, siyasetçi ve akademisyenlerin biraraya geldiği forumun açılış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye'ye müdahalenin an meselesi olduğu şu günlerde İslam dünyasının çözüm için biraraya gelemediğine değindi.

Suriye'de büyük bir insanlık dramı yaşandığını belirten Kurtulmuş, 'Gönül arzu ederdi ki Suriye'deki krizi İslam ülkeleri kendi aralarında çözebilsinler. Ama maalesef İslam ülkeleri kendi aralarında çözemediği için Suriye krizine de dışarıdan müdahale oluyor' dedi.

İslam dünyasının fikri ve siyasi dağınıklık içerisinde olduğunu dile getiren Kurtulmuş, 'İslam dünyası, nereye döneceğini bilemez bir haldedir. Genel çoğunluğu itibarıyla söylüyorum. İslam dünyasının şuurlu kitlelerini tenzih ederek ifade ediyorum. Dolayısıyla hiçbir ortak noktada, ortak bir hedefe odaklanamıyor ve maalesef özellikle bu yeni dünyanın şartları içerisinde İslam dünyası ortak bir amacın etrafında birleşemiyor' diye konuştu.

GÜCÜMÜZÜN FARKINDA DEĞİLİZ

İslam dünyasının kendi gücünün farkında olmadığını ifade eden Numan Kurtulmuş, 'Söz sırası, dünyadaki sorunlara çözüm üretme sırası, dünyadaki sorunlara karşı ortaya reçete koyma sırası bize gelmiştir. Müslüman dünyasına gelmiştir. Bu kriz bir medeniyet krizidir. Artık İslam dünyasının yeni fikirler üretmesinin, bu krizleri çözecek yeni projeler ortaya koymasının vaktidir' ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş şunları söyledi: 'Suriye'deki meseleyi bir mezhep meselesi olarak ortaya koyarsak, acaba Rusya'nın, Amerika'nın 'mezhebi hangi mezheptir' diye sormamız lazım. Suriye'deki mesele siyasi bir meseledir. Ama bu siyasi meseleyi biz İslam ülkeleri kendi aramızda çözemediğimiz için, elimize yüzümüze bulaştırdığımız için Suriye'deki zalim yönetim halkına karşı her türlü zulmü yapıyor ve maalesef bu sorunu çözmede biz de aciz kalıyoruz.'

SALTANATI MUHAFAZA İÇİN KAOS İSTİYORLAR

Dünyanın yeni bir soğuk savaş dönemine doğru gittiğini kaydeden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bu soğuk savaşın önce ekonomik olarak başladığını ve dünyanın her döneminde sorunların çözümünü zorla yapmaya çalışan 'kaos lobisi' olduğunu belirtti.

Kaos lobisinin İslam dünyasında operasyon yaptığını kaydeden Kurtulmuş, Irak ve Mısır'da gerilimi teşvik edenlerin bulunduğuna dikkat çekti. Mısır'daki darbeye destek veren bazı İslam ülkelerini de eleştiren Kurtulmuş, 'Darbe destekçisi Müslüman liderler, 'aman mümkün olduğu kadar kaos devam etsin de bizim saltanatımıza sıra gelmesin' istiyorlar. Onun için kaosu destekliyorlar' diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 06:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan sarıkaya
hakan sarıkaya - 7 yıl Önce

Sayın Numan Kurtulmuş doğru söylüyorda, İslam ülkelerinin sorunu çözme noktasında Türkiye'de iş başında olan AKP hükümetinin ne kadar çaba gösterdiğini dillendirmiyor. Batılı ülkelerle diyalog ve sözde çözüm çabalarının yarısı kadar islam ülkeleriyle diyalog ve çözüm çabası göstermiş olsaydı, islam ülkeleri kendi aralarında soruna çözüm bulurdu.Ankara hükümeti başından bu yana çözüm istemedi.

Hakan Sarıkaya
Hakan Sarıkaya - 7 yıl Önce

Türkiye başından bu yana kendi çıkarları doğrultusunda(batı siyasetlerine endeksli) politika izledi. Mısır'a laik cumhuriyeti önerdi.Suriye'de 50 yıllık Baas rejimin varlığını göz ardı ederek iki günde değiştirilemeyecek önerilerde bulundu(aslında başkalarının mesajını götürdü) çözüm noktasında silah tek yol dedi. sonuç bu...

hakan sarıkaya
hakan sarıkaya - 7 yıl Önce

Füze kalkanı kim içindi. patroitleri kimin yararına. islam ülkeleri arasında bir diyalog çabası yapıldımı? yada ne kadar yapıldı. İran'ı Cenvreye davet etmeyenlerin başında da Türkiye gelmiyormu? oysa iran, Türkiye'den önce vardı.( en azında son yüz yıllık süre içerisinde) bölgeyi tanımadan bölge politikaları geliştirmenin faturasını şimdi islam ülkelerine yüklemenin mantığı yok

banner39