banner39

Kurtulmuş: Kürt hakları için her türlü adım atılacak

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Çözüm Süreci konusunda bundan sonra muhatabın millet olduğunu belirterek, Kürt vatandaşlarının hakları için her türlü adımın atılacağını söyledi

Politika 26.11.2015, 16:39 26.11.2015, 17:08
Kurtulmuş: Kürt hakları için her türlü adım atılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Kürtler'in hakkını, hukukunu, özgürlüklerini, onurlarını korumak için bütün demokratik adımları atma kararlılığında olduklarını" söyledi.

Rudaw'a konuşan Numan Kurtulmuş, bu topraklarda artık kan ve gözyaşı, ovalarında, dağlarında silah ile bomba sesi duymak istemediklerini belirterek, "Bunun için ilk şart, terör örgütünün elindeki silahları gömmesidir, üzerini betonlamasıdır. Yani bir daha hiçbir şart altında silahı eline almayacağı bir kararlılığın ortaya konulmasıdır" diye konuştu. 

Kurtulmuş, "Yani biz Kürtler'in hakkını, hukukunu, özgürlüklerini, onurlarını korumak için bütün demokratik adımları atma kararlılığındayız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinde bundan sonraki muhataplar konusunda ise, "Biz yıllar öncesinde 'Çözüm sürecinin hakimi de muhatabı da milletin kendisidir' diye konuştu.

Kurtulmuş, sürecin geleceğiyle ilgili şunları söyledi: Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan insanlarımız bu süreçte en çok onlar mağdur oldukları için buradaki bütün sivil toplum kuruluşları, kanat önderleri, farklı görüşleri olan siyasi grupların, üniversitelerin, projesi olan sivil toplum kuruluşlarının hepsinin devreye sokulması zaten başından beri beklentimizdi. Ama, İmralı ve HDP daha örgütlü olduğu için onlar ister istemez daha sürecin içinde daha fazla göründüler. Şimdi bundan sonra herkesin, sözü olan süreçte vicdanen ve aklen bu sürecin barışçıl bir şekilde sonuçlanması için herkesin bu süreçte elini taşın altına koyması gerekir. Ama özellikle HDP son seçimde 5.5 milyon oy almış bir siyasi partinin söyleyecekleri varsa bunu demokratik usuller içerisinde mutlaka söylemelidirler.

Yeni Anayasa tartışmalarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yeni Anayasa'nın Türkiye'nin özgürlükçü ruhuna uygun olarak, toplumun geniş kesimlerinin fikirleri alınarak yapılması gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?